Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Przyjazna dla środowiska produkcja chemikaliów

04.08.2015

Włoscy i hiszpańscy naukowcy pracują nad przyjazną dla środowiska alternatywą dla ropy naftowej do produkcji chemikaliów.

Opracowywana przez nich metoda wykorzystuje energię słoneczną do przekształcania dwutlenku węgla w metanol, który następnie służy do produkcji chemikaliów czystych z suchej materii roślinnej.Biorafinerie lignocelulozowe wykorzystują biomasę roślinną (drzewnik, celulozę i hemicelulozę) nie zaś ropę naftową do produkcji energii, chemikaliów i innych produktów. W procesie tym powstają produkty uboczne wtórne, takie jak drzewnik czy furfural, które można wykorzystać do produkcji cennych chemikaliów czystych, np. spoiw czy perfum. Głównym półproduktem do konwersji biomasy roślinnej w chemikalia czyste jest metanol, który wchodzi w reakcję przykładowo z furfuralem w procesie produkcji aromatów i substancji smakowych. Celem finansowanego przez UE jest wyprodukowanie metanolu z CO2 do użycia w biorafineriach.

W ramach projektu trwają prace nad konstrukcją reaktora, który wykorzystuje energię słoneczną i wodę do przekształcenia CO2 w metanol w drodze reakcji foto-elektro-chemicznej (PEC). Naukowcy zamierzają zastosować opłacalną metodę, która nie wymaga kosztownych katalizatorów i której wydajność konwersji wynosi ponad 6%. Dzięki obniżeniu emisji gazów cieplarnianych poprzez konwersję CO2 w metanol metoda ta jest przyjazna dla środowiska. Pomyślna budowa reaktora PEC, poza zaletą w postaci konkurencyjnych kosztów, pozostaje w zgodzie z założeniami branży w zakresie zasobo- i energooszczędnej syntezy.

Nad opracowaniem omawianej technologii pracują naukowcy z następujących jednostek naukowych i firm: Politechnika w Turynie, Delft University of Technology – TU Delft, European Research Institute of Catalysis (ERIC), Centro Tecnologico de la Quimica de Catalunya (CTQC), Chemtex Italia, Avantium Chemicals, Solaronix, Repsol, Catalonia Institute for Energy Research – IREC, IIT Istituto Italiano di Tecnologia.

Wyświetlono: 2312

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej