Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Przetwórcy tworzyw mają coraz większy wybór polipropylenów

13.05.2016
Przetwórcy tworzyw mają coraz większy wybór polipropylenów

Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż (BOPS) wprowadza na rynek produkcji opakowań i wyrobów cienkościennych formowanych metodą wtrysku nowe gatunki polipropylenu.

Nowe typy tworzyw powstają w Płocku w instalacjach Basell Orlen Polyolefins. To polipropyleny o nazwie handlowej Moplen, która obejmuje homopolimery PP (HP548R – MFR 21 i HP648T – MFR 53), kopolimery udarowe (HP548R – MFR 23, EP548S – MFR 44, EP448T – MFR 48, EP348U -MFR 70, EP548U – MFR 70 i EP448V – MFR 100) i najnowszą grupę kopolimerów randomicznych (RP398T – MFR 40, RP2380 – MFR 44, RP348U MFR 75 i RP398V – MFR 100).

Jak tłumaczą przedstawiciele BOPS, producenci opakowań szukują możliwości zwiększenia wydajności i zmniejszenia kosztów produkcji przy jednoczesnym zapewnieniu wysokich właściwości użytkowych wyrobów finalnych, szczególnie w zakresie ich sztywności i udarności. Obniżenie temperatury wtrysku i zmniejszenie czasu cyklu to dwa czynniki, które istotnie wpływają na obniżenie kosztów produkcji. Dodatkowo, możliwość wytwarzania opakowań o mniejszej grubości ścianek i złożonych przekrojach z użyciem mniejszej ilości tworzywa, przy wyższych szybkościach przetwarzania, jest ważna w kontekście utrzymania odpowiednio wysokiej efektywności produkcji.

Kopolimery blokowe

Gatunki Moplen, w ocenie BOPS, doskonale sprawdzają się w przemysłowej produkcji cienkościennych pojemników, również tych z wykorzystaniem technologii IML, np. pojemników na margarynę i produkty mleczarskie, pojemników do przechowywania żywności i innych produktów spożywczych. W zależności od potrzeb i końcowego przeznaczenia, (np. pojemniki do stosowania w temperaturze poniżej 0 st. C, gdy udarność jest kluczowym parametrem dla opakowań, które muszą wytrzymywać warunki transportu i przechowywanie w niskiej temperaturze), przetwórcy otrzymali teraz pełną gamę kopolimerów blokowych. Tworzywa te pozwalają opracowywać pojemniki o z góry założonych właściwościach użytkowych, zapewniając przede wszystkim zrównoważenie takich parametrów, jak udarność i sztywność.

Przykładowo Moplen EP548U oferuje lepsze zbalansowanie udarności i sztywności w porównaniu do konwencjonalnych gatunków. Gatunek ten gwarantować ma porównywalne właściwości mechaniczne do innych standardowych materiałów o niższej płynności.

Kopolimerem blokowym nowej generacji jest także Moplen EP549U, który może być stosowany do produkcji pojemników do głębokiego mrożenia (pojemniki na lody, wieczka oraz na inne pojemniki do pakowania żywności) oraz produktów nieżywnościowych, które są w sposób ciągły poddane działaniu niskich temperatur.

Duża płynność nowoczesnych tworzyw Moplen ułatwia – w ocenie ich producenta - zmniejszenie grubości ścianek wytwarzanych detali, a pakiet kontrolowanej reologii gwarantuje utrzymanie stabilnych wymiarów produkowanych detali wtryskowych.

Moplen EP448V łączy np. odpowiednio dużą sztywność z dobrą udarnością, również w temperaturze poniżej 0 st. C. Tworzywo to charakteryzuje się doskonałymi właściwościami mechanicznymi połączonymi z wysoką płynnością. Dzięki pakietowi antystatycznemu wytwarzane detale wtryskowe są łatwo usuwane z formy. W porównaniu z dotychczas używanymi na tego typu wyroby kopolimerami o dwukrotnie niższym wskaźniku szybkości płynięcia, uzyskuje się większą wydajność  (nawet do 35%) i mniejsze zużycie energii elektrycznej. Ponadto, korzystnie zwiększa się elastyczność wtryskarki poprzez zmniejszenie siły zamknięcia formy i obniżenie ciśnienia wtrysku.

Kopolimery randomiczne

BOPS proponuje także kopolimery randomiczne Moplen najnowszej generacji, które charakteryzują się zróżnicowanymi właściwościami reologicznymi.

Nowe gatunki Moplen RP398T, RP2380 i RP398V zawierają efektywny środek klaryfikujący najnowszej generacji, dzięki czemu mogą być używane do wytwarzania pojemników do żywności i produktów nieżywnościowych o złożonych przekrojach i bardzo długiej drodze płynięcia, odznaczających się doskonałymi właściwościami optycznymi.

Zastosowanie klaryfikatora czwartej generacji w przypadku tych gatunków zwiększa wachlarz ich zalet również na etapie przetwórstwa. W porównaniu do standardowych gatunków PP, w ich przypadku można obniżyć temperaturę wtrysku nawet o 40 st. C, a rekomendowana temperatura stopu to 190-200 st. C w porównaniu do tworzyw zawierających klaryfikator starszej generacji, będący pochodną sorbitolu. Oznacza to mniejsze zużycie energii elektrycznej i skrócenie czasu chłodzenia oraz czasu całego cyklu, zapewniając wyższą produktywność nawet o ok. 10-20% oraz lepsze właściwości organoleptyczne.

Najnowszy produkt Moplen RP398U jest przeznaczony do wytwarzania cienkościennych wyrobów wtryskowych, takich jak pojemniki wielokrotnego użytku, które spełniają odpowiednie wymagania estetyczne i charakteryzują się małą emisją zapachu oraz są używane przede wszystkim do przechowywania produktów żywnościowych. Ze względu na odpowiednio dobraną płynność, Moplen RP398U umożliwia również poprawę warunków przetwórstwa i skrócenie czasów cyklu w szybkim wtrysku, co może przyczynić się do podniesienia produktywności.

Wszystkie gatunki homopolimerów i kopolimerów randomicznych PP oferowane przez BOPS wytwarzane są przy użyciu wysokowydajnego katalizatora koordynacyjnego typu Zieglera-Natty, który w swoim składzie nie zawiera aktywatora ftalanowego.

Wyświetlono: 1548

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej