Wiadomości - Przemysł gumowy ze świata

Przetwarzanie kauczuku wymaga zaawansowanych dodatków

30.10.2018
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek substancji chemicznych do przetwarzania kauczuku napędzany jest wzrostem popytu z branży oponiarskiej.

Światowy rynek substancji chemicznych do przetwarzania kauczuku bardzo konkurencyjny. Wśród czołowych graczy wymienia się m.in. firmy BASF; Lanxess AG; AkzoNobel i Eastman Chemical Company. Firmy te posiadają 41% udziałów w omawianej branży. Dalsze miejsca zajmują Emerald Performance Materials LLC; Solvay Group; Merchem Ltd.; Sinopec Corp. oraz Sumitomo Chemical. Na pewno obserwowane w ostatnich latach wejścia na rynek firm regionalnych oraz skupianie się na wysokoefektywnych substancjach chemicznych do przetwarzania gumy będzie stanowić mocną alternatywę dla czołowych podmiotów.

Globalny rynek substancji chemicznych do przetwarzania kauczuku przekroczył wartość 3,73 mld dolarów w 2017 r. i do 2024 r. ma wzrastać w tempie 4,7% rocznie. Wśród zastosowań zdecydowanie dominuje zapotrzebowanie na kauczukowe środki chemiczne do produkcji opon – 68%. Łącznie na gamę omawianych produktów składają się środki hamujące degradację; przyspieszacze; stabilizatory; czynniki wulkanizujące; wspomagacze przetwórcze; peptyzatory oraz środki przeciwdziałające sklejaniu. Ocenia się, że wzrost produkcji opon będzie następował w coraz większym tempie, które będzie dynamizowane postępem obserwowanym przy produkcji nowych pojazdów. Zastosowanie tego typu chemikaliów wpływa na zwiększenie funkcjonalności opon kauczukowych.

Zapotrzebowanie na chemikalia do obróbki kauczuku jest dodatkowo dynamizowane przez wykorzystywanie go w produkcji różnych materiałów budowlanych i konstrukcyjnych. Ten rodzaj substancji chemicznych jest szeroko stosowany w produkcji uszczelniaczy, środków izolacyjnych, pokryć dachowych oraz wykładzin podłogowych. Wszechstronność wykorzystania kauczuku jest kluczem do rozwoju rynku chemikaliów do jego przetwarzania.

Od trzech lat w ujęciu geograficznym dominuje Azja i Pacyfik z udziałem ponad 60%. Rozwijające się zapotrzebowanie na chemikalia do przetwórstwa kauczuku, który znajduje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym, wpływa wzmacniająco na rozwój rynku regionalnego, szczególnie w gospodarkach wschodzących.

Branża substancji chemicznych do przetwórstwa kauczuku stoi jednak także przed wyzwaniami związanymi m.in. z toksycznością niektórych chemikaliów czy też zaostrzającymi się przepisami regulującymi ich stosowanie. Tego typu wyzwania ograniczają możliwość stosowania substancji w niektórych gałęziach przemysłu.

Korzystnym trendem jest natomiast podejmowanie przez producentów wysiłków mających na celu zbadanie nowych i zarazem alternatywnych substancji chemicznych kierowanych do przetwarzania kauczuku.

Wyświetlono: 2985

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej