Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Przemysł tworzyw sztucznych liczy na dalszy wzrost

21.10.2015

Jak tłumaczy Helena Huovinen, prezes Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż i wiceprezes Basell Orlen Polyolefins, pierwsza połowa tego na polskim rynku tworzyw sztucznych to okres wielu uciążliwości, jednak nie zmienia to faktu, że sektor stale się rozwija.

Zdaniem przedstawicielki BOP i BOPS, czyli spółek będących liderami odpowiednio rynku produkcji poliolefin w Polsce i ich dystrybucji, segment tworzyw sztucznych jest zależny od PKB i w latach kiedy ten wskaźnik rośnie, w górę pnie się także branża. Dane pokazują zaś, że Polska znajduje się w sprzyjającym okresie. W Unii Europejskiej, po latach stagnacji, w 2014 r. PKB wzrósł o 1,3%, a ostatnie doniesienia potwierdzają ciągłość tego trendu. W naszym kraju PKB był o 3,6% wyższy w drugim kwartale 2015 r. niż w roku wcześniejszym. To natomiast oznacza, że przed sektorem poliolefin dobre perspektywy.

- W ciągu ostatnich kilku lat rynek poliolefin w Polsce rósł rocznie średnio o 4%. To przeciętnie 50 tys. ton przetworzonych tworzyw więcej każdego roku. To tak jakby każdego roku przybywało kilka nowych firm przetwórczych średniej wielkości. Ponadto, firmy przetwórcze, nasi partnerzy, rosną i rozwijają się m.in. poprzez zaznaczanie swojej obecności na nowych rynkach zbytu, również zagranicą. W ślad za wzrostem PKB, wzrasta także popyt na tworzywa w kraju. W 2005 r. konsumpcja tworzyw sztucznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Polsce kształtowała się na poziomie ok. 60 kg, dzisiaj, czyli 10 lat później wynosi ona aż 15 kg więcej. Obecnie w UE średnie zużycie tworzyw sztucznych per capita jest nadal o wiele większe i wynosi 92 kg. Zatem dla nas to dobra informacja, ponieważ wciąż mamy duży potencjał do dalszego wzrostu, aby dogonić europejski pułap. Inną pozytywną wiadomością na przyszłość jest to, że zależne gałęzie przemysłu, takie jak przemysł samochodowy, meblarski czy sprzętu gospodarstwa domowego odnotowały ostatnio dynamiczny wzrost. Coraz częściej słyszy się także o ożywieniu segmentu budowlanego – ocenia Helena Huovinen.

Dodaje przy tym, iż firma zdaje sobie sprawę, że pierwsza połowa tego roku nie była dla przetwórców tworzyw sztucznych w Polsce łatwa ze względu na liczne postoje instalacji produkcyjnych w Europie. Zapewnia jednak, że Basell Orlen Polyolefins robił wszystko, aby zmniejszyć zakres tych uciążliwości.

- Pracowaliśmy w tym czasie z pełną mocą produkcyjną i pomimo naszych europejskich zobowiązań, dostarczaliśmy produkty z Płocka do klientów w kraju, aby zapewnić im potrzebne poliolefiny. Niezmiennie rozwijamy wachlarz produktów dostępnych w naszych fabrykach w Płocku. Niedawno wprowadziliśmy na rynek kilka nowych materiałów: Hostalen GX 9254 do zastosowań foliowych; Hostalen GX 5024 do zastosowań wtryskowych do produkcji skrzynek i kartuszy; Moplen PP567P do zastosowań w aplikacjach typu spunbound; Moplen RP398T do produkcji cienkościennych opakowań – mówi prezes BOPS i wiceprezes BOP.

Wyświetlono: 1182

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej