Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Przemysł samochodowy podstawą wzrostu popytu na piany PUR

23.08.2018
Autor: Anna Jarosik

Agencja MarketsandMarkets INC szacuje, że rynek pian poliuretanowych w 2018 r. wygeneruje przychody na poziomie 54,19 mld dolarów. W 2023 r. rynek pian PUR może wzrosnąć nawet do 79,77 mld dolarów (8% CAGR).

Od kilku lat wzrost rynku pian poliuretanowych bierze się z rosnącego zapotrzebowania na tego typu rozwiązania pochodzące z branży meblarskiej (produkcja wypełnień siedzeń, materacy, poduszek z pamięcią, poduszek rehabilitacyjnych), jak również branży budowlanej i konstrukcyjnej, gdzie obserwowany jest popyt na systemy poliuretanowe, m.in. do izolacji, uszczelniania czy klejenia.

Elastyczne piany PUR są dostępne w różnych składach chemicznych (formulacjach), w zależności od wymagań aplikacji, w których są stosowane. Segment pian elastycznych stanowi największy udział w rynku pian poliuretanowych. Oczekuje się, że trend ten będzie się utrzymywał również w kolejnych latach. Piany elastyczne są szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym (m.in. produkcja wypełnień siedzeń, desek rozdzielczych, kierownic, podsufitek), budowlanym (np. maty wygłuszające, elementy izolacji akustycznych) i w przemyśle elektronicznym. Pomagają producentom, przykładowo samochodów, rozwiązać problemy związane z wagą pojazdów, wibracjami, zużyciem paliwa i trwałością samochodów.

Segment motoryzacyjny (zwłaszcza produkcja samochodów osobowych i pojazdów rolniczych) będzie rósł przy najwyższej wartości wskaźnika CAGR, tj. na poziomie 8,8%. Wzrost ten można przypisać rosnącemu wykorzystaniu półsztywnych pian poliuretanowych, jako pian integralnych do wnętrz pojazdów (np. desek rozdzielczych, kierownicy, gałek dźwigni zmiany biegów, paneli rozdzielczych, paneli typu „sandwich” itd.) oraz części zewnętrznych (np. elementów amortyzujących, zderzaków).

Pianki poliuretanowe wykorzystywane są również do opracowywania wypełnień siedzeń, drzwi oraz listew wewnętrznych. Jednocześnie prognozuje się, że segment użytkowników końcowych w sektorze budowlanym i konstrukcyjnym będzie miał największy udział na rynku pian PUR w 2018 r. Przyczyną jest zwiększanie się wykorzystania piany poliuretanowej w branży izolacyjnej (m.in. produkcja paneli wielowarstwowych, płyt i bloków), jako jednego z bardziej efektywnych materiałów.

To region Azji i Pacyfiku ma największy udział w rynku pianek poliuretanowych w ujęciu geograficznym. Fakt ten można przypisać rozkwitowi branży budowlanej, elektronicznej i motoryzacyjnej w tym regionie. Chiny są obecnie wiodącym producentem i konsumentem pian poliuretanowych.

Wśród głównych graczy rynkowych, aktywnie działających na globalnym rynku pian poliuretanowych znajdujemy takie podmioty, jak BASF SE (Niemcy); Covestro (Niemcy); The Dow Chemical Company (USA) oraz Huntsman Corporation (USA); BorsodChem (Wanhua Group, Chiny).

Wyświetlono: 646

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej