Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Przemysł parafinowy: świece podstawą wykorzystania wosków

22.05.2020
Przemysł parafinowy: świece podstawą wykorzystania wosków

Firma Polwax oszacowała potencjał światowego rynku wosków. W 49% są one wykorzystywane do produkcji świec, w 15% do produkcji opakowań, w 10% w branży meblarskiej.

Polwax przywołuje prognozy mówiące o tym, że do 2025 r. utrzymywać ma się rosnący popyt na świece w najważniejszych gospodarkach Azji oraz w Europie. Według danych geograficznych region Azji uznawany jest za największy rynek wosku parafinowego z udziałem 35%.

Zarówno zastosowanie jak i geograficzne wykorzystanie wosku uzależnione jest od jego typu. Ze względu na typ woski dzielone są na woski naftowe (wosk parafinowy, wosk mikrokrystaliczny i inne), wosk naturalny (wosk roślinny, wosk zwierzęcy i owadzi i inne) oraz syntetyczny wosk (wosk polimerowy, wosk GTL i inne). Główną rolę zajmują tutaj woski mineralne i parafinowe pokrywając zapotrzebowanie w ponad 70%. Na kolejnych miejscach plasują się woski syntetyczne oraz naturalne, pokrywając pozostałą część popytu światowego. Poziom niniejszego zapotrzebowania na poszczególne typy wosków jest niemal na stałym poziomie i według prognoz również nie będzie się zmieniał.

Według szacunków Polwaxu, światowy rynek woskowy pod względem wolumenowym osiągnie 6,473 mln ton do 2024, a jednocześnie średnioroczne tempo wzrostu wyniesie 3,5% w okresie od 2016 do 2024 roku. Natomiast w ujęciu wartościowym ocenia się, że globalny rynek wosków osiągnie wartość 12,9 mld dolarów w 2025 r., a dynamika wzrostu ukształtuje się na poziomie 3,7%.

Wzrost popytu na woski wynika w głównej mierze z właściwości produktu, takich jak wysoki połysk, nietoksyczność, dobra hydrofobowość i wyjątkowa odporność chemiczna, co przedstawia się jako podstawę wzrostu branży. Wosk mineralny prawdopodobnie uzyska znaczny wzrost w ujęciu ilościowym (ok. 3,3% do 2025 r.) ze względu na rosnące zużycie produktu w detergentach, roztworach gumy, preparatach w aerozolu, klejach, środkach czyszczących stosowanych w gospodarstwie domowym, wytwarzaniu opon i zastosowaniu do obróbki drewna.

Polwax przekonuje, iż znaczenie może mieć prognozowany wzrost konsumpcji produktów wykorzystywanych np. w opakowaniach kartonowych na mleko, soki, papierowych kubków do picia oraz woskowanego papieru (papier śniadaniowy, do pieczenia, opakowania na fast-food). Firma oczekuje ponadto istotnego wzrostu popytu na kosmetyki.

- Rynek wosków jest rynkiem perspektywicznym i przewiduje się jego stały umiarkowany wzrost, jednakże należy w planach rozwojowych uwzględnić zabezpieczenie surowca do produkcji wosku parafinowego, którego podaż w najbliższych latach będzie spadać, ale jednocześnie wrosną ceny wosków syntetycznych i naturalnych. Cechą charakterystyczną rynku parafinowego jest szybszy wzrost jego wartości niż wolumenu produkcji wyrobów parafinowych. Jest to wynikiem ograniczonej podaży gaczu parafinowego (głównego surowca do produkcji parafin) oraz zwiększającego się udziału droższych wyrobów parafinowych o wyższym stopniu przetworzenia w strukturze produkcji. Coraz mniejszy wpływ na koniunkturę sektora parafinowego odgrywa czynnik korelacji pomiędzy cenami parafiny i ropy naftowej – przekonują władze spółki Polwax.

Wyświetlono: 303

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej