Wiadomości - Przemysł opakowaniowy ze świata

Przemysł opakowaniowy: efektywne przyspieszenie pakowania globalnym trendem

17.06.2018
Autor: Packaging Europe Ltd.

Dzisiejsze produkty są opracowywane, produkowane i wprowadzane na rynek znacznie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Efektywność procesów to przede wszystkim zintegrowane systemy, których celem jest osiągnięcie większych prędkości produkcji, przy ograniczonej liczbie przestojów i strat materiałowych.

Szybkość, z jaką system pakujący może działać, zależy przede wszystkim od szybkości innych czynników i elementów na linii. Przykładowo, niektóre urządzenia są w stanie pakować worki z prędkością 150 worków na minutę, ale jeśli waga na linii produkcyjnej może obsłużyć tylko 80 na minutę, wówczas ogólna wydajność zostanie znacznie zmniejszona. Projektując kompletne systemy, należy mieć na uwadze, że każdy z elementów powinien działać w synergii z innymi. Ponadto, im bardziej elastyczny (wszechstronny) jest system, tym krótszy czas jest potrzebny na zmianę przebiegów produkcyjnych, przykładowo w celu dostosowania do różnych rozmiarów opakowań lub formatów. To w konsekwencji powoduje minimalne przerwy w produkcji. Innowacyjne technologie wykorzystywane w procesie pakowania w sytuacji, gdy wymagana jest zmiana materiału opakowaniowego lub wsadu, nie potrzebują mechanicznych modyfikacji. Zmiany w szybkim formacie i stosunkowo szeroki wybór konfiguracji rozmiarów umożliwiają pełną elastyczność rozmiarów i formatów opakowań, rodzaju materiału opakowaniowego i aplikacji w jednym systemie pakowania. W ten sposób producenci mogą szybko i skutecznie reagować na nowe i coraz bardziej wymagające trendy konsumenckie.

Marco Marchetti, dyrektor ds. opakowań w Tetra Pak®, podkreśla fakt, że „rosnąca konsumpcja w skali globalnej powoduje potrzebę zwiększenia prędkości produkcji, jeśli ma być utrzymana ta sama moc wyjściowa”.

Aby to osiągnąć, elastyczność linii do pakowania jest kluczowa. Producenci muszą mieć możliwość szybkiego i łatwego uzupełniania swoich linii produkcyjnych. Dodatkowo elastyczność jest związana z możliwością szybkich zmian kształtów i rozmiarów opakowań, bezpośrednio na produkcji. Inne ciekawe i bardzo innowacyjne technologie pakowania mają możliwość sterylizacji materiału opakowaniowego za pomocą wiązki elektronów, zastępując w ten sposób tradycyjny proces sterylizacji nadtlenkiem wodoru. To gwarantuje taką samą, a w niektórych sytuacjach nawet lepszą wydajność procesu sterylizacji. Co ważne, prawie zawsze wprowadzane optymalizacje i nowości maszynowe są uzyskiwane bez wpływu na wielkość maszyny. Wszystkie tego typu zmiany i optymalizacje pozwalają zaoszczędzić nawet 20% kosztów operacyjnych.

Dzięki wprowadzanym aktualizacjom nie ma potrzeby zatrzymywania produkcji w celu ponownego napełnienia materiałem opakowaniowym, ponieważ jest on wymieniany i uzupełniany automatycznie. Automatyzacja zapewnia, że różnego rodzaju ​​sploty między rolkami materiałów opakowaniowych oraz aplikacjami taśmowymi mają stałą, powtarzalną jakość. Dodatkowym atutem zwiększonej efektywności pakowania jest redukcja strat zarówno materiału opakowaniowego, jak i wsadowego.

Kolejnym czynnikiem motywującym rynek opakowaniowy jest ogólna redukcja kosztów produkcji. Jest to o tyle ważne, że umożliwia pozostanie konkurencyjnym na rynku, który jest niezwykle wrażliwy na zmiany cen. Czynnikiem napędzającym innowacje w zakresie pakowania jest potrzeba zwiększenia wydajności w środowisku produkcyjnym. Taki trend jest również zgodny z „przyspieszoną” technologią, opracowaną przez producentów linii filmowych z szerszymi i szybszymi maszynami. Rynek opakowaniowy wymaga również stosowania wysokowydajnych metalizatorów próżniowych oraz kolorowych, które mogą mieć swój udział we wzroście wydajności produkcji opakowań.

Jeden z najszybciej działających metalizatorów działa z szybkością 1200 m na minutę, co skraca cykl produkcyjny. Ma to na celu zwiększenie dziennej produkcji rolek metalizowanej folii wykorzystywanej w procesie pakowania.

Wyświetlono: 985

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej