Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Przełomowa dla polskiej chemii inwestycja PKN Orlen

14.06.2018
Przełomowa dla polskiej chemii inwestycja PKN Orlen

Pierwszy dzień Kongresu „Polska Chemia”, który odbywa się w Wieliczce upłynął pod znakiem podkreślania znaczenia, jakie dla polskiej branży chemicznej może mieć zapowiedziana przez PKN Orlen inwestycja w rozwój krajowej petrochemii. 

PKN Orlen poinformował, iż rozpoczyna największe w swojej historii inwestycje w obszarze petrochemii. Ich wartość szacowana jest  na ok. 8,3 mld złotych. W ramach przyjętego programu rozwoju petrochemii do 2023 r. zrealizowane zostaną nowe zadania w Płocku i we Włocławku. Po ich zakończeniu roczny zysk EBITDA firmy może wzrosnąć nawet o 1,5 mld zł. Przygotowywane projekty pozwolą jeszcze bardziej zintegrować segment rafineryjny i petrochemiczny oraz w większym stopniu zdywersyfikować przychody płockiego koncernu.

- W otoczeniu trendów związanych ze zwiększaniem roli paliw alternatywnych należy liczyć się ze spadkiem popytu na paliwa tradycyjne. Poszukując źródeł rozwoju i przewag idziemy w kierunkach, które wyznacza rynek, czyli w kierunku petrochemii i elektromobilności. Petrochemia jest bardziej odporna na czynniki makroekonomiczne, tam uzyskujemy stałą marżę i stałe przychody – powiedział w trakcie kongresu Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen.

Nowy program inwestycyjny PKN Orlen obejmuje rozbudowę kompleksu etylenowego, budowę nowej instalacji fenolu, budowę kompleksu pochodnych aromatów oraz budowę nowego Centrum Badawczo – Rozwojowego.
 
- Wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych podwoi się do 2040 r. PKN Orlen chce i musi bardzo dobrze wykorzystać swój potencjał w tym obszarze działalności. Dlatego ostatnie tygodnie poświęciliśmy pracom nad wyborem optymalnej ścieżki rozwoju aktywów produkcyjnych. Realizacja inwestycji oznacza zwiększenie mocy produkcyjnych w segmencie petrochemii o około 30%. Co istotne, nowe produkty będziemy plasować na rynku lokalnym. To gwarantuje znaczącą poprawę bilansu handlowego Polski w obszarze petrochemikaliów – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

PKN Orlen jest w tej chwili jedynym producentem olefin w naszym kraju. Podczas kongresu w Wieliczce uczestnicy podkreślali, że za tą inwestycją powinien iść rozwój całego polskiego rynku tworzyw sztucznych i niwelowane powinno być ujemne saldo w handlu międzynarodowym w tym właśnie obszarze.
 

Wyświetlono: 814

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej