Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Projekt Sadara coraz bliżej ukończenia

17.02.2015

Na coraz większym poziomie zaawansowania znajduje się realizowany przez koncern Dow Chemical projekt Sadara w Arabii Saudyjskiej. Zakłada on budowę potężnego i zintegrowanego kompleksu chemicznego, który będzie składał się z 26 fabryk o mocy produkcyjnej rzędu 3 mln ton rocznie.

W ramach zainicjowanego w 2011 r. projektu produkowane mają być specjalistyczne chemikalia i tworzywa sztuczne. Największe tego typu przedsięwzięcie chemiczne na świecie, którego całkowity budżet opiewa na 20 mld dolarów, jest jednocześnie pierwszym programem petrochemicznym w Arabii Saudyjskiej, który opierać się będzie na wykorzystaniu nafty jako podstawowego surowca w produkcji petrochemikaliów. Inwestycja realizowana przez amerykański koncern Dow Chemical i saudyjskie przedsiębiorstwo Saudi Aramco w pełni gotowa ma być do końca przyszłego roku. Jednak pierwsze instalacje powinny działać już w drugiej połowie 2015 r.

W ramach projektu Sadara powstanie potężny kraker naftowy o pojemności 1,5 mln ton rocznej produkcji etylenu. Sadara zaoferuje również 400 tys. ton propylenu rocznie oraz 280 tys. ton butadienu. Oprócz krakera wybudowanych będzie jeszcze 26 fabryk, z czego 14 produkować będzie wyroby dotychczas nieobecne w Arabii Saudyjskiej, jak np. elastomery poliolefinowe, izocyjaniany i poliole. We wznoszonych kompleksach odbywać się będzie produkcja m.in. takich wyrobów, jak tlenki etylenu, tlenki propylenu, aminy, etery glikolowe, polietylen i glikol propylenowy.

Projekt obejmuje również budowę parku przemysłowego o nazwie PlasChemPark. Będzie to przedsięwzięcie joint venture między Sadara a państwowym Royal Commission for Jubail and Yanbu. W obrębie parku funkcjonować będzie wielu lokalnych odbiorców surowców produkowanych w instalacjach Sadara. Ponadto, poprzez kontrakty zawarte z miejscowymi firmami Saudi Kayan Petrochemical oraz Saudi Acrylic Acid Co (SAAC), powstanie w tej samej lokalizacji podmiot o nazwie Saudi Butanol. Będzie to największa na świecie fabryka produkcji butanolu. Dodatkowo w porozumieniu z koncernem Solvay uruchomiony zostanie zakład produkcji nadtlenku wodoru o mocach wytwórczych rzędu 300 tys. ton rocznie. Taka wielkość produkcji usytuuje go w gronie największych tego typu fabryk na świecie. Swoją działalność obiekt nadtlenku wodoru zainauguruje pod koniec bieżącego roku.

Celem projektu Sadara jest w pierwszej kolejności rozwój regionu Zatoki Perskiej, ale powstające w jego ramach produkty dostarczane będą także na rynki światowe. Bliski Wschód obsługiwany będzie przez dział marketingu Sadara, podczas gdy za sprzedaż do reszty świata odpowiadał będzie Dow Chemical.

Wyświetlono: 967

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej