Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Projekt "Polimery Police" zmieni miasto Police

18.07.2019
Autor: Dominik Wójcicki
Projekt

Grupa Azoty przewiduje, że w powstającej w Policach instalacji PDH, w której produkowany będzie propylen i polipropylen zatrudnienie znajdzie ok. 350 osób. Do tego doliczyć trzeba zwiększenie zakresu usług zewnętrznych świadczonych na rzecz nowych  zakładów chemicznych, których otwarcie planowane jest w 2022 r.

Projekt „Polimery Police” to największa w tej chwili inwestycja w polskim przemyśle chemicznym, z budżetem na poziomie 1,5 mld euro. Swoim zakresem obejmuje on budowę instalacji odwodornienia propanu PDH; budowę instalacji do produkcji polipropylenu; stworzenie infrastruktury logistycznej dla polipropylenu; powstanie terminalu przeładunkowo-magazynowego (gazoportu) oraz instalacji pomocniczych.

Instalacja PDH posłuży do przeprowadzenia procesu katalitycznego odwodornienia propanu, w ramach którego ma być produkowany propylen z wydajnością na poziomie 429 tys. ton. Instalacja PP będzie mieć natomiast moce wytwórcze rzędu 437 tys. ton. Produkowany będzie polipropylen w trzech typach: homopolimery; kopolimery typu impact i kopolimery typu random.

Jednostka tworzyw sztucznych pracować będzie w oparciu o propylen dostarczany z Instalacji PDH oraz etylen dostarczany z terminalu przeładunkowo-magazynowego.

Terminal ten pełnił będzie rolę obiektu służącego do rozładunku i magazynowania propanu i etylenu ze statków morskich oraz dostarczał będzie wymienione surowce do Instalacji PDH i Instalacji PP. Powstanie on nad Kanałem Polickim na północ od istniejącego Portu Morskiego Police. Wykorzystane zostaną tereny stanowiące własność Grupy Azoty. Oba obiekty (instalację procesową i terminal przeładunkowy) połączą rurociągi prowadzone na estakadzie. Część procesowa (instalacja chemiczna) i niezbędna infrastruktura powstają w granicach Grupy Azoty Police. W kontekście Kanału Polickiego warto jeszcze zauważyć, że w 2018 r. została podpisana umowa pomiędzy Urzędem Morskim w Szczecinie a holenderską firmą Van den Herik Kust, której przedmiotem jest pogłębienie toru podejściowego na kanale do 10,5 m (z możliwością rozbudowania go w kolejnym etapie do 12,5 m) oraz poszerzenie w dnie do 100 m. Po uruchomieniu produkcji, Kanałem Polickim będą transportowane niezbędne surowce (propan oraz etylen), a z terminala portowego przy nim usytuowanego będą wypływały statki zaopatrzone w polipropylen.

Wykorzystywana w procesie produkcyjnych technologia ma być praktycznie bezodpadowa. Frakcje organiczne zawarte w surowcu do produkcji, a nieprzetworzone będą wykorzystane do produkcji ciepła technologicznego. Wodór będzie wykorzystywany do produkcji w Grupie Azoty Police, zaś odpady poremontowe będą zagospodarowywane przez firmy świadczące usługi remontowe.

Cała instalacja będzie nadzorowana przez redundantne systemy sterowania i systemy bezpieczeństwa. Informacje o parametrach procesu będą dostępne w czasie rzeczywistym dla operatorów instalacji, a wszelkie odstępstwa od reżimu technologicznego sygnalizowane. Zapewniają to stosowne procedury bezpieczeństwa.

Wyświetlono: 2046

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej