Wiadomości

Projekt „Elektrownia Puławy” będzie kontynuowany

31.05.2011

Zakłady Azotowe Puławy SA, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA oraz Vattenfall Generation Poland Sp. z o.o. podpisały 31 maja br. w Bełchatowie umowę trójstronną o przeniesieniu praw do projektu budowy i eksploatacji elektrowni lub elektrociepłowni o mocy ok. 840 MWe – tzw. „Projekt Elektrownia Puławy”.

Podpisane zostały także Porozumienie o przeniesieniu praw do projektu budowy i eksploatacji elektrowni pomiędzy Vattenfall Generation Poland Sp. z o.o., a PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA oraz Umowa o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym pomiędzy Zakładami Azotowymi Puławy SA a PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.
- Branża nawozowa w Europie musi podejmować działania inwestycyjne, dotyczące zaopatrzenia w energię – uważa prezes zarządu Zakładów Azotowych Puławy SA – Paweł Jarczewski. - Puławy są świadome, że w związku z rosnącymi kosztami emisji w EU należy szukać długofalowych, strategicznych rozwiązań dających przewagę konkurencyjną w obszarze pozyskiwania energii - dodaje.
Projekt pod nazwą „Elektrownia Puławy” został zainicjowany 23 grudnia 2008 r. przez Vattenfall Poland Sp. z o.o. oraz Zakłady Azotowe Puławy SA. 23 kwietnia 2010 r. Zakłady Azotowe Puławy SA oraz Vattenfall Generation Poland Sp. z o.o. (wstępujący w obowiązki Vattenfall Poland Sp. z o.o.) podpisały umowę określającą warunki współpracy przy realizacji przedsięwzięcia energetycznego polegającego na wybudowaniu i eksploatacji elektrowni lub elektrociepłowni o mocy powyżej 1400 MWe.
W związku z przyjęciem przez Grupę Vattenfall nowej strategii oraz uaktualnieniem portfela inwestycyjnego w kierunku energetyki odnawialnej i zbycia aktywów energetycznych w Polsce, Vattenfall Generation Poland Sp. z o.o. zweryfikowała plany inwestycyjne na rynku polskim w wyniku czego Vattenfall w listopadzie 2010 r. przekazało do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA informację dotyczącą rozpoczęcia procesu poszukiwania partnera dla Zakładów Azotowych Puławy SA i przekazania praw do projektu „Elektrownia Puławy”. Podjęte działania zakończyły się porozumieniem wszystkich stron i podpisaniem umów dotyczących współpracy.
Projekt ma na celu wybudowanie elektrowni lub elektrociepłowni o mocy zainstalowanej ok. 840 MWe
- Wielokrotnie podkreślaliśmy, że zmiana strategii Grupy Vattenfall nie zmieni naszych planów w zakresie kontynuacji projektu „Elektrownia Puławy”. Cieszymy się, że umowa zawarta z PGE pozwala nam na płynną kontynuację dotychczasowych prac, z najsilniejszym krajowym partnerem w branży energetycznej – podkreśla Wojciech Kozak, członek zarządu Puław.

Wyświetlono: 1491

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej