Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Projekt EFRA Grupy Lotos: udany test instalacji

27.03.2020
Projekt EFRA Grupy Lotos: udany test instalacji

Instalacje Projektu EFRA pomyślnie przeszły 30-dniowy bankowy ruch testowy, który zakończył się w rafinerii Lotosu w Gdańsku w nocy z 24 na 25 marca. Wymóg jego przeprowadzenia przewidywała umowa kredytowa na finansowanie tego przedsięwzięcia. Dzięki tej inwestycji na rynek trafi dodatkowo rocznie blisko milion ton wysokiej jakości paliw.

Projekt EFRA, czyli Efektywna Rafinacja, to inwestycja dotycząca budowy instalacji opóźnionego koksowania oraz szeregu instalacji towarzyszących. Umożliwia bardziej zaawansowany, głębszy przerób ropy naftowej i wyprodukowanie rocznie blisko miliona ton wysoko marżowych paliw, głównie oleju napędowego i paliwa lotniczego oraz ponad 350 tys. ton koksu naftowego. Równolegle koncern nie produkuje już mało opłacalnego i nieekologicznego ciężkiego oleju opałowego. Wartość całej inwestycji to ponad 2,3 mld złotych.

– Pomyślne przeprowadzenie bankowego ruchu testowego Projektu EFRA to zakończenie kluczowej inwestycji zrealizowanej wspólnie przez Grupę Lotos i Lotos Asfalt. To również kolejny dowód na to, że jako koncern w tym trudnym okresie konsekwentnie realizujemy nasze plany. Dzięki tej inwestycji na rynek trafi rocznie dodatkowo prawie milion ton wysokiej jakości paliw. Dzięki EFRZE możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy w czołówce najbardziej zaawansowanych technologicznie rafinerii w Europie – podkreśla Paweł  Majewski, prezes zarządu Grupy Lotos.

Projekt EFRA pozwoli spółce dodatkowo zarobić co najmniej 2 dolary na każdej baryłce przerobionej ropy. Dzięki tej inwestycji koncern uzyskał też większą elastyczność w zakresie optymalizowania produkcji w zależności od cen rynkowych surowców i produktów oraz możliwość przerobu szerszego wachlarza gatunków ropy, również tych najcięższych, a dzięki temu tańszych.

Zakończony bankowy ruch testowy polegał na przerobie maksymalnej, zgodnej z projektem, ilości wsadu oraz pełnej kontroli jakości i ilości powstających produktów. Jego celem było potwierdzenie warunków wymaganych umową kredytową. W trakcie testu stabilnie dociążano, będącą częścią kompleksu, instalację opóźnionego koksowania (DCU) oraz pozostałe instalacje w ramach wybudowanego kompleksu. Test jednoznacznie potwierdził, że wybudowane w ramach Projektu EFRA instalacje są w stanie stabilnie wytwarzać produkty w odpowiedniej ilości i jakości, a także posiadają potencjał do ich dociążania. Co ważne, miesięczne badanie instalacji pokazało wysoką sprawność merytoryczną i organizacyjną jej obsługi – operatorów urządzeń technologicznych.

Wyświetlono: 289

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej