Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Produkcja stearyny jest nieopłacalna

14.05.2020

Z powodu kształtowania się zbyt niskich cen na rynku produktów oleochemicznych, Zakłady Azotowe Chorzów przedłużyły okres wstrzymania produkcji stearyny płynnej i płatkowanej na linii Oddziału Produkcji Organicznej do 30 czerwca 2020 r.

Zła sytuacja na rynku stearyny trwa już od dawna. Przez cały 2019 r. produkcja stearyny płynnej i płatkowanej w Zakładach Azotowych Chorzów była wstrzymana z powodu mało satysfakcjonujących poziomów notowań. Rok wcześniej, czyli w roku 2018. produkcja odbywała się w o połowę mniejszym zakresie niż w roku 2017. W pierwszym półroczu trwającego roku z rynku nie napływały informacje o poprawie sytuacji na lepsze. Chorzowska spółka, wchodząca w skład Grupy Azoty Puławy, jest jedynym w Polsce producentem stearyny.

Pod względem chemicznym stearyna jest mieszaniną nasyconych kwasów tłuszczowych, to jest kwasu stearynowego i kwasu palmitynowego, a także niewielkiej ilości kwasów nienasyconych. Wśród licznych zastosować stearyny na szczególną uwagę zasługuje jej wykorzystanie w przemyśle przetwórstwa elastomerów, zwłaszcza w procesie o dużym znaczeniu technologicznym, czyli wulkanizacji mieszanek gumowych. Proces ten pozwala na poprawienie właściwości fizycznych kauczuku, np. wytrzymałości na rozciąganie, odporności na pęcznienie i ścieranie oraz jego elastyczności. Ponadto stearyna poprawia i zmienia konsystencję lub temperaturę topnienia substancji, do jakiej jest dodawana. Stanowi środek poślizgowy, zapobiega utlenianiu i jest popularnym składnikiem wielu rodzajów produktów, choćby świec. Przy produkcji świec utwardza wosk i wzmacnia świecę, jak i ma wpływ na temperaturę topnienia wosku, zwiększając trwałość i zgodność świecy. Surowcem wyjściowym do otrzymywania stearyny są w przypadku Zakładów Azotowych Chorzów mieszaniny nasyconych i nienasyconych kwasów pochodzenia zwierzęcego – destylowane kwasy tłuszczowe – półprodukt powstający na instalacji przerobu tłuszczów zwierzęcych kategorii II pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym.

Wyświetlono: 301

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej