Nowości - Przemysł gumowy ze świata

Produkcja opon odpowiada za wzrost zapotrzebowania na sadzę

06.03.2020
Autor: Anna Jarosik

Na 17,5 mld dolarów wycenia agencja Allied Market Research globalny rynek sadzy. Wylicza także, iż notuje on roczny wzrost o 3,5%.

Sadza jest formą parakrystalicznego węgla, która zawiera 95% czystego węgla. Wytwarza się ją w wyniku niepełnego spalanie ciężkich produktów ropopochodnych. Gwałtowny wzrost zużycia sadzy w produkcji opon, tworzyw sztucznych, wyrobów z gumy o właściwościach mechanicznych, farb drukarskich i tonerów to rzeczywistość ostatnich lat. Jest tak, gdyż sadza posiada atrakcyjne właściwości, m.in. odprowadza ciepło z powierzchni bieżnika i pasa opony, zmniejsza uszkodzenia termiczne oraz wydłuża żywotność opon. Każdy wzrost popytu w branży motoryzacyjnej, skutkujący większym zużyciem opon, przekłada się wprost na rynek sadzy.

Globalny rynek sadzy jest podzielony na segmenty na podstawie procesu otrzymywania sadzy, jej gatunku, zastosowań. Pod względem procesów technologicznych, sadza klasyfikowana jest jako czerń piecowa, kanałowa, lampowa, czerń acetylenowa i termiczna. Czerń piecowa ma największy udział w rynku.

Według gatunku sadzę dzieli się na specjalną i przewodzącą. Pod względem zastosowania rynek sadzy jest podzielony na branżę oponiarską, produkcję powłok, tworzyw sztucznych, produkcję farb drukarskich i tonerów (głównie ze względu na stosowane w nich czarne pigmenty i barwniki bazujące na sadzy).

Wśród głównych uczestników rynku wymienia się takie firmy, jak BASF; Dow; Mitsubishi Chemical; Nouryon; Dominion Colour Corporation; Asahi Carbon; Birla Carbon Public Company; Phillips Carbon Black Limited; Cabot Corporation oraz SABIC.

Tagi


sadza
Wyświetlono: 4819

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej