Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Prezes Grupy Azoty: przeciwników "Polimerów Police" nie brakuje

17.09.2020
Autor: Dominik Wójcicki
Prezes Grupy Azoty: przeciwników

Prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki w ostrych słowach skomentował przeszkody, które się pojawiają na drodze do pomyślnej realizacji inwestycji, jaką jest budowa „Polimerów Police”.

- Przeszkód i przeciwników, z którymi od wielu miesięcy zmagamy się nie brakuje i mówię o tym otwarcie, choć niektórych to irytuje i denerwuje. Oni do samego końca nie spoczną i będą życzyć nam niepowodzenia w odniesieniu do realizacji tego projektu. Przykładem są parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej z Pomorza Zachodniego. Nie dość, że w niczym nie pomogli, to jeszcze stale przeszkadzają. To będzie niestety trwało do samego końca tej inwestycji, do czasu uruchomienia kompleksu. Mamy wprawdzie to ryzyko zdefiniowane i się z nim uporamy, ale tak niestety jest. Na szczęście po naszej stronie jest konsekwencja, wiara i model, który się ekonomicznie broni. Dlatego projekt „Polimery Police” doprowadzimy do pomyślnego końca, czy się to komuś podoba, czy nie – mówił Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Scharakteryzował on także moment podpisania umów dotyczących finansowania projektu. Kluczowe umowy zawierane były w najtrudniejszym okresie pandemii koronawirusa, w związku z czym istniało dodatkowe ryzyko, że Grupa Azoty nie uzyska finansowania dla swojej kluczowej inwestycji.

- Przygotowania do tej inwestycji były bardzo trudne. Przez wiele miesięcy podlegaliśmy dokładnej ocenie instytucji finansowych. W szczycie pandemii istniała po naszej stronie wielka obawa, że coś się nie uda.  Był przecież ogólny strach, jaka będzie przyszłość gospodarki, czy firmy przetrwają. W takim niepewnym okresie uzyskaliśmy jednak bardzo wysokie oceny instytucji finansowych. To pokazuje, że strategia i wizja, jaką prezentuje Grupa Azoty budzą zaufanie rynku – dodał prezes Grupy Azoty.

Przypomnijmy, że umowy na finansowanie projektu „Polimery Police” zawarły Grupa Azoty SA, Grupa Azoty Police, Grupa Azoty Polyolefins, Grupa Lotos, Hyundai Engineering oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND). Ponadto powołana do realizacji tej inwestycji spółka Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową z konsorcjum krajowych i zagranicznych instytucji finansowych. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ponad 1,5 mld euro. Budowa ma zostać zakończona w 2022 r. Obecne wykonanie prac wynosi 30%.

Wyświetlono: 406

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej