Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Prezes Grupy Azoty Polyolefins: „Polimery Police” to rzecz bezprecedensowa

14.10.2020

Andrzej Niewiński, prezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins, która kieruje rozwojem projektu „Polimery Police” opowiedział o postępach w inwestycji.

- Cały projekt „Polimery Police” składa się z pięciu składowych. To instalacja odwodornienia propanu PDH, instalacja do produkcji polipropylenu; infrastruktura logistyczna polipropylenu; terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport) oraz instalacje pomocnicze. Wykonanie inwestycji to w tej chwili już 30%. W pierwszej kolejności należało wybudować gazoport, którym będziemy przyjmować 500 tys. ton propanu w ciągu roku. Ten propan będzie transportowany z gazoportu do jednostki PDH. Tam nastąpi odwodornienia propanu i wyniku tego procesu chemicznego otrzymamy 429 tys. ton propylenu, który potem będzie przekazywany do wytwórni polipropylenu, gdzie w ramach procesu polimeryzacji powstanie polipropylen. W pierwszym etapie w ilości 437 tys. ton w trzech typach: homopolimery, kopolimery typu impact i kopolimery typu random – stwierdził prezes Grupy Azoty Polyolefins.

Jak dodał, skala inwestycji jest potężna, bo od zera budowany jest wielki kompleks petrochemiczny.

- Uruchomienie produkcji polipropylenu w Policach w pełni zaspokoi potrzeby importowe Polski na to tworzywo i pozwoli na wydłużenie łańcucha wartości i dalszy rozwój polskiego przemysłu chemicznego. Dzięki doskonałemu położeniu geograficznemu, zakłady w Policach poprzez własny port morski będą sprowadzać niezbędny do produkcji gaz z różnych kierunków – podsumował Andrzej Niewiński.

Wyświetlono: 289

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej