Wiadomości - Przemysł kosmetyczny ze świata

Prawo i dostęp do surowców wyzwaniami dla producentów aromatycznych substancji

07.01.2019
Autor: Anna Jarosik

Globalny rynek dla aromatycznych substancji chemicznych stosowanych w przemyśle kosmetycznym zdominowany przez terpenoidy.

Globalny rynek aromatycznych substancji chemicznych stosowanych w przemyśle kosmetycznym szacowany jest na 4,727 mld dolarów i będzie rosnąć do 2023 r. w tempie 5,3% rocznie. To dane IAL Consultants.

W roku 2018 to terpenoidy stanowiły największą kategorię produktów z grupy aromatycznych substancji chemicznych. Ich udział w tej kategorii wyniósł 31%. Dalsze miejsce przypadło benzenoidom z udziałem 29%. Trzecią grupą produktową aromatycznych substancji chemicznych stanowiło piżmo (główny jego składnik to muskon), obecnie głównie syntetyczne.

Globalny rynek aromatycznych substancji chemicznych koncentruje się w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Chinach. Zapotrzebowanie pochodzące z rynków rozwijających się jest niższe, ponieważ działalność związana m.in. z produkcją przemysłową perfum (komponowaniem zapachów) jest dużo mniejsza, ze względu na większe zainteresowanie kupnem gotowych mieszanek.

Wartość rynku EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) w 2018 r. wyniosła 1,4 mld dolarów i będzie rosnąc w tempie 3,3% rocznie do 2023 r. Wartość rynku obydwu Ameryk to 1,537 mld dolarów i prognoza wzrostu rzędu 4,6% rocznie. Region Azji i Pacyfiku notować powinien wzrost na poziomie 7,3%, a jego obecna wartość to 2,54 mld dolarów.

Dokładna analiza rynku substancji aromatycznych wskazała dwa kluczowe wyzwania. Pierwsze to nieustannie zaostrzające się regulacje prawne. Każdego roku pojawiają się np. nowe ograniczenia prawne dotyczące niektórych zanieczyszczeń cząsteczkowych. Drugą kwestią jest dostępność surowców. Producenci mają tendencję do przestawiania się na Chiny, jako źródło podstawowych surowców. Niestety coraz częściej chińska presja środowiskowa wymusza zamknięcie tymczasowe (z relokacją) lub stałe wielu kluczowych fabryk. Czasami zatem źródło zaopatrzenia w surowce jest odcięte z małym lub żadnym uprzedzeniem.

Wśród wiodących producentów i dostawców aromatycznych substancji chemicznych znajdujemy takie firmy, jak BASF; Firmenich; YingYang; Aroma Chemical Group; Symrise i Givaudan.

Wyświetlono: 1148

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej