Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Prace nad wodorem coraz bardziej zaawansowane

10.07.2020

Podpisano list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego. Dzięki zwiększeniu udziału wodoru w naszym miksie energetycznym, możemy w sposób istotny ograniczyć import surowców energetycznych z zagranicy, a w konsekwencji zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.

Wśród sygnatariuszy listu są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), PKN Orlen, Grupa Azoty, Grupa Lotos, Tauron, JSW, Gaz-System i PKP Energetyka. Rolę koordynatora działań zmierzających do realizacji celów Listu będzie pełnił Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.

– Budowanie gospodarki wodorowej to wielkie wyzwanie dla naszych przedsiębiorstw i instytucji naukowych. Firmy, które podpisały wspólnie z Ministrem Klimatu list intencyjny w sprawie budowy gospodarki wodorowej mają szansę stać się liderami tego rynku zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu, rozwój sektora wodorowego w najbliższej dekadzie, może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia przez Polskę emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności z sektora transportowego. Resort spodziewa się także wzrostu zużycia wodoru w ciepłownictwie, dzięki rozwojowi technologii power-to-gas/liquid.

Główne cele polskiej strategii wodorowej to:

  • stworzenie łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych;
  • wzmocnienie roli wodoru w budowaniu polskiego bezpieczeństwa energetycznego;
  • wdrożenie wodoru jako paliwa transportowego;
  • przygotowanie nowych regulacji dla rynku wodoru.

W ocenie Ministerstwa Klimatu, potencjał naukowy i techniczny w Polsce pozwala na budowę fabryki ogniw paliwowych i elektrolizerów. Resort będzie się starał stworzyć najlepsze warunki do inwestowania w tę technologię w Polsce. Kolejnym elementem strategii wodorowej będzie budowa nowej infrastruktury jego dystrybucji w kraju.

Polska strategia wodorowa jest obecnie w formie dokumentu przygotowywana w Ministerstwie Klimatu. Jesienią bieżącego roku zostanie ona skierowana do konsultacji publicznych, zaś do końca roku przekazana do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

Tagi


wodór
Wyświetlono: 356

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej