Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Prace nad grafenem czeka przyspieszenie

11.02.2019

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych zapowiada, że przygotowuje rewolucyjne rozwiązania w produkcji grafenu.

Jeszcze w tym roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych uruchomi nową linię produkcyjną grafenu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom cena tego niezwykłego materiału może znacząco się zmniejszyć. Ten, kto pierwszy znajdzie sposób na obniżenie kosztów produkcji, wyprze konkurencję z globalnego rynku. Dlatego też naukowcy z ITME coraz mocniej pracują nad obniżeniem kosztów produkcji grafenu.  W wyrobach zawierających grafen dodaje się go w stężeniu od  0,01 do 1%,  jednak już takie ilości wpływają dość znacząco na wyższą cenę produktu końcowego z uwagi na wysoką cenę grafenu.
 
- Obecnie te produkty nie są jeszcze konkurencyjne cenowo. Dlatego tak ważne jest przełamanie bariery cenowej poprzez obniżenie kosztów wytwarzania grafenu. Niebawem nasz Instytut zakupi najnowszą aparaturę do jego produkcji. Wykorzystując  ją, naukowcy będą pracowali nad metodą, która pozwoli obniżyć koszty wytwarzania grafenu. Nowa linia produkcyjna ruszy jeszcze w tym roku. Jeśli się to uda, skutek może być przełomowy. Otworzą się  przed nami nowe rynki, grafen będzie mógł być wykorzystywany w wielu dziedzinach. Ten, kto pierwszy opracuje tańszą metodę produkcji grafenu, zostanie liderem rynku - przyznaje dr Grzegorz Gawlik, kierownik Działu Komercjalizacji ITME.

Przedstawiciele ITME nie chcą na razie zdradzać, o jakie dokładnie wartości chodzi. Faktem jest jednak, że przymierzają się także do zwiększenia produkcji grafenu. Pracują nad coraz to nowszymi zaawansowanymi urządzeniami z jego wykorzystaniem. Przykładem może być m.in. hallotron, dzięki któremu powstał grafenowy czujnik pola magnetycznego. 

- Zespół naukowy ITME, który rozwija grafen płatkowy liczy obecnie 15 osób, a grafenem foliowym zajmuje się blisko 30 osób - najlepszych specjalistów, znanych w środowisku naukowym w Polsce i na świecie, autorów ponad 20 międzynarodowych publikacji wydanych w 2018 roku. Co istotne zespół rozwijający grafen w okresie ostatniego pół roku powiększył się dwukrotnie, o pięciu młodych naukowców. To pokazuje, że stawiamy na rozwój technologii grafenowych, a budzące się ponownie w Polsce zainteresowanie tym innowacyjnym materiałem skutkuje ożywioną współpracą z sektorem prywatnym. Posiadane przez ITME doświadczenie w tym zakresie pozwoliło na opracowanie własnych technologii produkcji grafenu płatkowego i w konsekwencji na stworzenie z ITME pierwszego polskiego producenta grafenu płatkowego – dodaje Zbigniew Matyjas, dyrektor ITME.

Wyświetlono: 313

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej