Nowości - Przemysł gumowy ze świata

Pozyskanie kauczuku z mniszka lekarskiego jest możliwe

23.06.2015

Koncern Continental poinformował, że w ciągu najbliższych 5-10 lat zamierza uruchomić seryjną produkcję opon wykonanych z gumy pozyskanej z mniszka lekarskiego.

Prace nad pozyskiwaniem na skalę przemysłową kauczuku naturalnego z mniszka lekarskiego Continental prowadzi wspólnie z niemieckimi jednostkami naukowymi: Instytutem Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera oraz Instytutem Biologii Roślin i Biotechnologii Uniwersytetu w Münster.

Kauczuk naturalny pozyskiwany z korzeni mniszka lekarskiego uczynić ma produkcję tego surowca bardziej przyjazną dla środowiska. Dzięki temu produkcja opon stać się ma bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego i to bez uszczerbku dla parametrów użytkowych ogumienia. Pierwsze wykonane w ten sposób opony przeszły już testy.

- Celem projektu jest opracowanie procedury umożliwiającej wykorzystywanie mniszka, jako surowca do masowej produkcji gumy. Roślina nie jest zbyt wymagająca i może być uprawiana na obszarach nie nadających się do produkcji żywności. Oznacza to, że mniszek będzie można hodować w bezpośrednim sąsiedztwie fabryk opon, co pozwoli ograniczyć transport do niezbędnego minimum, a w konsekwencji pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla – skomentowała Carla Recker, szefowa zespołu firmy Continental.

Podczas realizowanych badań, naukowcy odkryli już, które geny rośliny stymulują produkcję gumy, a które ją zmniejszają. Byli w stanie wykorzystać tę wiedzę do stworzenia takich odmian rośliny, które wytwarzają dwukrotnie więcej naturalnej gumy. Udało im się również pozyskać kilka kilogramów pochodzącej z mniszka gumy przy użyciu niewielkiej instalacji pilotażowej. Dzięki temu pojawiły się nowe możliwości dotyczące zwiększenia produkcji i osiągnięcia skali przemysłowej na poziomie wielu ton.

Pierwsze opony wyprodukowane przy użyciu nowej metody przeszły już próby, zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Realizacja projektu przebiega jak dotąd bez zakłóceń. Opony wykonane z kauczuku pochodzącego z mniszka lekarskiego charakteryzują się podobnymi własnościami, jak ich odpowiedniki wyprodukowane z gumy pozyskiwanej konwencjonalnymi metodami, z drzewa kauczukowca (Hevea brasiliensis). Continental chce uruchomić seryjną produkcję tego typu opon w 2020 – 2025 r.

Wyświetlono: 4172

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej