Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Powstanie Borouge 4?

17.07.2017
Powstanie Borouge 4?

Austriacki koncern chemiczny Borealis kontynuuje swoją ekspansję na Bliskim Wschodzie. Tym razem planowana jest budowa nowej instalacji do produkcji polipropylenu oraz powstanie zintegrowanego kompleksu o nazwie Borouge 4.

Borealis podpisał właśnie z bliskowschodnim przedsiębiorstwem The Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) kolejne porozumienie o współpracy, na mocy którego rozpocznie działania mające doprowadzić do realizacji dwóch dużych projektów inwestycyjnych.

W ramach projektu Borouge 4 powstać miałby do 2023 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kolejny wielki kompleks petrochemiczny, z krakerem do produkcji etylenu oraz wykorzystaniem surowców znajdujących się w regionie w celu rozwoju produkcji poliolefin i innych chemikaliów. Byłby on połączony z istniejącą już rafinerią, która należy do ADNOC. Równocześnie zbudowana miałaby być nowa instalacja do produkcji 500 tys. ton polipropylenu, wykorzystująca produkowany przez ADNOC propylen.

Nazwa przygotowywanego projektu Borouge 4 jest nawiązaniem do Borouge 3, czyli oddanego do użytku w 2016 r. przez koncern Borouge (joint venture między Borealis i ADNOC) największego na świecie zintegrowanego obiektu petrochemicznego (dwie jednostki polietylenu, dwie polipropylenu i jeden kraker do produkcji etylenu). Kompleks działa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego zdolności produkcyjne dla polietylenu to 1,08 mln ton rocznie, polipropylenu - 960 tys. ton rocznie oraz polietylenu niskiej gęstości – 350 tys. ton rocznie. Oprócz tego w skład Borouge 3 wchodzi kraker do produkcji etylenu o mocach 1,5 mln ton. Łącznie, posiadając kompleksy Borouge 1, Borouge 2 i Borouge 3, bliskowschodnie joint venture Borealis i ADNOC może pochwalić się produkcją poliolefin na poziomie 4,5 mln ton rocznie. Z kolei połączone siły Borouge i Borealis są w stanie dostarczyć w ciągu roku na globalny rynek tworzyw sztucznych 8 mln ton poliolefin.

Wyświetlono: 573

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej