Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Powstała Grupa Azoty Polyolefins

10.10.2019
Powstała Grupa Azoty Polyolefins

Grupa Azoty Polyolefins - taką nazwę przybrała spółka celowa Grupy Azoty, tj. PDH Polska, powołana do realizacji projektu „Polimery Police”. Zmiana nazwy to kolejny etap budowy marki kluczowej dla całej Grupy Azoty inwestycji, a także wdrażania strategii zmierzającej do integracji wszystkich spółek należących do Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.

Dotychczasowa nazwa PDH Polska, pod która spółka została zarejestrowana w 2015 r., odpowiadała pierwotnemu zakresowi realizacji projektu, tj. wybudowaniu instalacji do produkcji propylenu z wykorzystaniem technologii odwodornienia propanu (PDH). Rozszerzenie zakresu inwestycji o instalację do produkcji polipropylenu, co miało miejsce w 2017 r. spowodowało, że nazwa przestała odpowiadać działalności spółki.

- Termin „Polyolefins”, użyty do utworzenia nowej nazwy spółki, to angielski odpowiednik polskiej nazwy „poliolefiny”, tj. grupy polimerów składających się wyłącznie z cząsteczek węgla i wodoru, wśród których najważniejszym tworzywem jest polipropylen, czyli produkt końcowy w budowanej instalacji „Polimery Police”. Użycie angielskiej wersji stanowi również element strategii handlowej spółki, która zamierza prowadzić swoją działalność zarówno na polskim, jak i na europejskim rynku tworzyw sztucznych – wyjaśnia Waldemar Grzegorczyk, rzecznik prasowy Grupy Azoty.

Grupa Azoty Polyolefins realizuje jedną z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, polegającą na budowie zintegrowanego kompleksu petrochemicznego. Projekt przewiduje wybudowanie dwóch produkcyjnych instalacji: do wytwarzania propylenu w procesie odwodornienia propanu („PDH”)  - 429 tys. ton rocznie oraz do wytwarzania polipropylenu z propylenu – 437 tys. ton rocznie. Ponadto w zakresie projektu znalazła się budowa terminalu przeładunkowo-magazynowego (gazoportu), zdolnego przyjąć do 500 tys. ton propanu rocznie, infrastruktury logistycznej i instalacji pomocniczych.

Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesne licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające wysoką elastyczność produkcji i dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.

W maju 2019 roku spółka podpisała kontrakt na generalne wykonawstwo z koreańską firmą Hyundai Engineering, zaś we wrześniu br. zostało podpisane porozumienia dotyczącego warunków finansowania equity projektu „Polimery Police” z Hyundai Engineering oraz Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND). Przewidywana wartość inwestycji wynosi 1,52 mld euro.

Wyświetlono: 1210

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej