Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Powstał Komitet Techniczny Specjalistyczny ds. Budownictwa

01.12.2017

Branża chemii budowlanej liczy na sprawniejsza prace laboratoriów badawczych oceniających wyroby budowlane.

Przy Polskim Centrum Akredytacji powołany został Komitet Techniczny Specjalistyczny ds. Budownictwa. Powołanie tego Komitetu jest elementem działań PCA na rzecz podniesienia jakości i ujednolicenia metod badawczych w laboratoriach oceniających wyroby budowlane, co jest postulowane m.in. przez branżę styropianu w związku z wątpliwościami dotyczącymi poprawności wyników badań. W działania PCA włączyło się już Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS), które ma na celu doprowadzenie do poprawy jakości badań wyrobów budowlanych.

Komitet Techniczny Specjalistyczny ds. Budownictwa powstał z inicjatywy dyrektor Polskiego Centrum Akredytacji Lucyny Olborskiej. W skład 13-osobowego Komitetu weszli specjaliści reprezentujący Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, przedstawiciele akredytowanych przez PCA jednostek oceniających zgodność oraz przedstawiciele producentów.

– Uczestnictwo prezesa zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu w pracach Komitetu pozwoli skorzystać z doświadczeń branży producentów styropianu, wyrobu budowlanego w ostatnich latach kontrolowanego najczęściej, oraz umożliwi branży izolacji udział w formułowaniu wymagań akredytacyjnych obowiązujących w sektorze budowlanym. Dotyczy to w szczególności zidentyfikowanych i wskazywanych przez Stowarzyszenie obszarów związanych z pobieraniem próbek wyrobów budowlanych, szacowaniem niepewności pomiarów oraz przedstawianiem wyników badań wykonanych przez akredytowane laboratoria badawcze, także tych realizowanych na zlecenie organów nadzoru rynku – powiedziała Lucyna Olborska, dyrektor PCA.

Do zadań KTS ds. Budownictwa należy:

  • identyfikacja i opiniowanie dokumentów normatywnych zawierających specyficzne wymagania akredytacyjne dla potrzeb budownictwa,
  • opracowywanie lub opiniowanie programów akredytacji,
  • opracowanie ujednoliconych wymagań stosowanych w akredytacji podmiotów w obszarze budownictwa, uwzględniających w szczególności zasady opisu zakresów akredytacji dla potrzeb budownictwa, maksymalne dopuszczalne wartości niepewności dla metod badawczych oraz zasady zapewnienia jakości wyników badań,
  • doradztwo w zakresie oceny kompetencji technicznych jednostek oceniających zgodność, prowadzących działalność w obszarze budownictwa.

– Liczymy, że z pomocą naszego Stowarzyszenia Komitetowi uda się wypracować zasady funkcjonowania jednostek akredytowanych i notyfikowanych w obszarze związanym z oceną wyrobów budowlanych. Producenci wyrobów budowlanych muszą mieć pewność, że ich produkty badane są profesjonalnie i rzetelnie, według jednolitych, jasno określonych reguł – podkreślił Kamil Kiejna, prezes PSPS.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, powołane w 2009 r., zrzesza wiodących na polskim rynku producentów izolacyjnych płyt styropianowych stosowanych w budownictwie. Organizacja współtworzy normy techniczne i przepisy prawne dotyczące produkcji i zastosowań styropianu do termoizolacji w budownictwie.

Wyświetlono: 1274

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej