Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Powstaje największa na świecie jednostka produkcyjna AdBlue

22.02.2018

Koncern Yara otwiera największą na świecie jednostkę produkcyjną AdBlue. Norweskie przedsiębiorstwo już teraz jest globalnym liderem w dziedzinie produkcji AdBlue, ale kompleks w Niemczech dodatkowo jeszcze umocni jego pozycję.

Obiekt do produkcji AdBlue o mocach wytwórczych na poziomie 1,1 mln ton ulokowany został w Niemczech w miejscowości Brunsbüttel. Koszt inwestycji sięgnął 28 mln euro. W tej chwili Yara dysponuje już pięcioma wytwórniami AdBlue. Do tej pory największa wytwórnia mieściła się w Holandii w Sluiskil i dysponuje mocami rzędu 400 tys. ton rocznie.

AdBlue służy do ograniczania emisji tlenków azotu (NOx) w pojazdach wyposażonych w system selektywnej redukcji katalitycznej. AdBlue konwertuje szkodliwe NOx ze spalin silnika wysokoprężnego na nieszkodliwy azot i parę wodną, co w znacznym stopniu ogranicza emisję tlenków azotu, które stanowią główne źródło zanieczyszczenia atmosferycznego i powodują powstawanie smogu w miastach.

Od 2005 r. przepisy dotyczące pojazdów z silnikami wysokoprężnymi w Europie określiły drastyczne limity emisji NOx. Producenci pojazdów, a przede wszystkim producenci dużych pojazdów ciężarowych musieli przeanalizować jeszcze raz układy wydechowe swoich pojazdów. Coraz więcej pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, ciągników oraz innych pojazdów nieprzeznaczonych do ruchu drogowego jest wyposażonych w system SCR w układzie wydechowym.

Samo AdBlue jest bardzo łatwe w użyciu i jest to nieszkodliwa substancja. Nie jest to paliwo ani dodatek do paliwa, ale roztwór mocznikowy o wysokiej czystości, który jest wlewany do specjalnego zbiornika AdBlue zamontowanego w pojeździe.

AdBlue jest wytwarzane z roztworu mocznikowego o wysokiej czystości. Mocznik powstaje w wyniku syntezy amoniaku i dwutlenku węgla. Mocznik techniczny występuje w takich produktach, jak szampony, kosmetyki i kleje. Mocznik stosowany w AdBlue jest jednak produktem innej jakości niż mocznik używany w nawozach sztucznych.

AdBlue produkowane przez Yara jest wytwarzane bezpośrednio w ramach procesu wytwarzania mocznika. Następnie ten roztwór mocznika jest rozcieńczany przy użyciu specjalnie przygotowanej demineralizowanej wody. Aby uniknąć jakiegokolwiek zanieczyszczenia, w przypadku AdBlue stosowana jest wyłącznie woda o określonych parametrach i wysokiej czystości.

Wyświetlono: 1264

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej