Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Potencjał rynku remontowo - budowlanego dla branży chemicznej

01.12.2017
Potencjał rynku remontowo - budowlanego dla branży chemicznej

Ok. 8 mld zł wynosi aktualnie wartość polskiego rynku usług remontowo – budowlanych dla przemysłu chemicznego, naftowego i gazowego. Po okresie wzrostów notowanych w latach 2008 – 2010, gdy to wartość sięgała ok. 11 mld zł, mamy do czynienia z biznesowym wyhamowaniem.

W ocenie Grupy Polimex – Mostostal, zajmującej się pracami budowlano – remontowymi dla wymienionych sektorów, sektor chemiczno – naftowo – gazowy wykazuje aktualnie tendencję do stabilizacji. W branży chemicznej zauważalne jest poszukiwanie nowych obszarów inwestycyjnych, które skupiają się głównie na części downstream, a także na modernizacji posiadanych własnych bloków energetycznych oraz modernizacji, ewentualnie rozbudowie, posiadanej infrastruktury. Działania takie podyktowane są dużą konkurencją na rynku światowym oraz faktem, iż marże, jakie osiągają finalni producenci wyrobów ropopochodnych są minimalne, a podstawowym składnikiem ceny staje się oprócz obciążeń podatkowych, cena surowca.

W konsekwencji takiego stanu rzeczy przedsiębiorstwa chemiczne, chcąc zwiększyć marżę na swoich produktach, oprócz poszukiwania własnych złóż (upstream) wprowadzają także działania oszczędnościowe. Przede wszystkim jest to maksymalne ograniczanie kosztów projektów inwestycyjno-modernizacyjnych poprzez preferowanie firm będących bezpośrednim wykonawcą robót i będących w stanie wykonać większość prac samodzielnie (średnia wartość kontraktu to ok. 80 mln zł). W grę wchodzą także wyłącznie zoptymalizowane działania remontowe czynnych instalacji związane z ograniczeniem cyklów postojowych. Następuje też skupienie się na modernizacjach posiadanych instalacji aniżeli na inwestycjach w kompletnie nowe układy/zespoły instalacji. Co więcej, w razie podjęcia decyzji o charakterze inwestycyjnym, firmy koncentrują się częściej na instalacjach będących dopełnieniem już funkcjonujących układów, czyli poszukują podmiotów oferujących procesy technologiczne z gwarantowanym efektem oraz licencje na instalacje sprawdzonych dostawców.

W przypadku polskiego rynku czołowe firmy branży petrochemicznej, czyli PKN Orlen i Grupa Lotos analizują obecnie koncepcje poszerzenia obszaru działalności gospodarczej o wydobycie, magazynowanie, a także efektywniejsze zarządzanie energią, poprzez dostosowanie jej do obowiązujących norm emisyjnych. Strategia PKN Orlen zakłada nakłady inwestycyjne w latach 2017-2018 na poziome 5,4 mld zł rocznie. Mają one być przeznaczone m.in. na wydłużenie łańcucha wartości w petrochemii oraz dostosowanie rafinerii do optymalnego kosztu produktów, a dodatkowo na kontynuację rozwoju obecnych aktywów wydobywczych w Polsce i Kanadzie.

Grupa Lotos przewiduje natomiast poniesienie nakładów inwestycyjnych w latach 2017-2022 na poziomie 6,1 mld zł. Przy czym możliwy jest ich wzrost o 3,3 mld zł, zgodnie z decyzją, która ma zostać podjęta w 2018 r. Decyzja ta będzie uzależniona od parametrów ekonomicznych i rozwoju sytuacji rynkowej. Inwestycje w Grupie Lotos będą przeznaczone m.in. na rozwój działalności wydobywczej w Norwegii i Polsce oraz dywersyfikację geograficzną plus rozwój, modernizację i prace odtworzeniowe w obszarze produkcji.

Pewne inwestycje są przewidywane w obszarze logistyki naftowej. Przedsiębiorstwa PERN i OLPP, znajdujące się w fazie połączenia, zamierzają wydać na inwestycje do końca 2020 r. ok. 500 mln zł. Kwota ta ma iść na rozbudowę terminala paliwowego w Gdańsku oraz na roboty o charakterze odtworzeniowym, czyli głównie remonty.

Polimex – Mostostal przekonuje, iż ma zamiar utrzymać pozycję czołowego generalnego wykonawcy na polskim rynku usług dla branży chemicznej i naftowej, skupiając się jednocześnie na usługach specjalistycznych oraz remontowo-budowlanych. Duży potencjał polskiego rynku chemicznego stwarzać ma pole do rozwoju i zachęcać do inwestycji w tym sektorze.

Jednocześnie na podstawie otrzymywanych przez Grupę zapytań ofertowych i informacji od potencjalnych klientów spodziewany jest wzrost liczby inwestycji dostępnych na rynkach krajów wysokorozwiniętych (głównie Europy), począwszy od dostawy i montażu pieców petrochemicznych (Finlandia), poprzez instalacje wodoru i tlenu (Niemcy, Finlandia) oraz zbiorniki na paliwa płynne.

Wyświetlono: 414

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej