Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Postępują prace nad projektem "Polimery Police"

25.09.2018
Postępują prace nad projektem

Grupa Azoty przedstawiła informacje dotyczące postępu prac związanych z realizacją projektu „Polimery Police”, czyli budowy kompleksu produkcyjnego dla propylenu i polipropylenu.

Budowa instalacji do produkcji polipropylenu to kluczowa inwestycja Grupy Azoty. W szczytowym momencie jej realizacji generalny wykonawca będzie zatrudniał ponad 2 tys. pracowników. Docelowo stałą pracę w spółce PDH Polska znajdzie ponad 200 osób. Wybór generalnego wykonawcy zaplanowano na pierwszą połowę 2019 r., a komercyjne uruchomienie instalacji na koniec roku 2022.

Grupa Azoty poinformowała już, że w ramach prowadzonego przetargu zakończyły się spotkania z potencjalnymi generalnymi wykonawcami inwestycji. W czwartym kwartale bieżącego roku oferenci powinni złożyć wiążące oferty zawarcia umowy na kompleksową realizację inwestycji. To ostatni etap na drodze do wyboru podmiotu, który zajmie się budową kompleksu petrochemicznego w Policach, na który składają się terminal przeładunkowo-magazynowy, instalacja do produkcji propylenu metodą PDH oraz instalacja do produkcji polipropylenu wraz z infrastrukturą logistyczną. 

- Od stycznia br. komisja przetargowa prowadziła dialog z potencjalnymi oferentami. W ramach odbytych spotkań zebrano uwagi, propozycje zmian oraz uściślenia do proponowanego kontraktu. Efektem tych spotkań jest zrewidowany kontrakt EPC. Nowa dokumentacja, zaakceptowana przez zarząd i radę nadzorczą PDH Polska, trafiła już zgodnie z harmonogramem do zainteresowanych, którzy w czwartym kwartale 2018r. złożą wiążące oferty na kompleksową realizację projektu. Wybór Generalnego Wykonawcy to kluczowa decyzja w całym procesie realizacji inwestycji. Dlatego tak istotne było, aby firmy zainteresowane udziałem w przetargu miały możliwość szczegółowego zapoznania się z naszymi oczekiwaniami. Mam nadzieję, że ponad pół roku rozmów z potencjalnymi generalnymi wykonawcami przełoży się na jakość ofert, które zostaną złożone - zaznaczył Andrzej Niewiński, prezes zarządu PDH Polska.

Dodał jednocześnie, iż jeżeli w otoczeniu rynkowym nie nastąpią istotne zmiany, to nakłady na inwestycję zwrócą się bardzo szybko. Instalacja rozpocznie produkcję w idealnej sytuacji na rynku. Także lokalizacja inwestycji uważana jest za optymalną ze względu na dostęp do morza, tani surowiec oraz oddziaływanie na rynek, który będzie w zasięgi przyszłej wytwórni (Polska, Niemcy, Słowacja, Czechy, Skandynawia).
 
- Produkcja polipropylenu pozwoli na zdywersyfikowanie przychodów Grupy Azoty Police. Dlatego informacja o przebiegu procesu wyboru głównego wykonawcy zgodnie z założonym harmonogramem to dla nas dobra wiadomość - podkreśla Włodzimierz Zasadzki, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Police.

Wyświetlono: 1426

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej