Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Posłowie z PO chcą zrywać z plastikiem

06.03.2019

Platforma Obywatelska będzie walczyć w sejmie z tworzywami sztucznymi. Powołali do życia Parlamentarny Zespół – Zerwij z Plastikiem.

Jak na razie odbyło się jedno, wstępne posiedzenie zespołu, ale znany jest już jego skład. Tworzy go 18 posłów Platformy Obywatelskiej. Żaden inny klub poselski nie jest w zespole reprezentowany. Na czele Zespołu stanęła posłanka Agnieszka Pomaska.

- Do niedawna na plastik patrzono jedynie pod kątem zanieczyszczenia środowiska, ale obecnie coraz głośniej mówi się o bezpośrednim negatywnym wpływie plastiku na nasze zdrowie. Wpływ plastiku na funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest co prawda przedmiotem ciągłych badań, ale już dziś wiadomo, że znajdujące się w plastiku związki endokrynnie czynne prowadzą do zaburzeń hormonalnych. Zwiększają także ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów (raka piersi, raka prostaty, raka jądra), otyłości, cukrzycy czy zaburzeń metabolicznych oraz płodności (zarówno u kobiet jak i u mężczyzn). Narażenie ciężarnej kobiety zwiększa ryzyko wad rozwojowych dzieci. Badania prowadzone na University of California w Irvine wykazały też m.in., że cząsteczki bisfenolu A zachowują się w organizmie jak żeński hormon – estrogen. Może to mieć więc wpływ nie tylko na płodność ale i poziom testosteronu u mężczyzn. Substancje groźne dla naszego zdrowia mogą występować w przeróżnych produktach, z którymi stykamy się na co dzień. Należą do nich m.in. środki czystości, zabawki, meble czy – przede wszystkim - opakowania żywności. Mimo, iż coraz więcej osób czyta etykiety ze składem żywności, którą kupuje, to jeszcze niewielu sprawdza w jakiej jakości tworzywo została ta żywność zapakowana. Dla przykładu - pakowanie warzyw i owoców w folie to prawdziwa plaga hipermarketów, która niszczy nasze zdrowie. Naukowcy udowodnili bowiem, że pestycydy z warzyw i owoców wchodzą w interakcję z plastikiem i działają przez to jeszcze silniej. Istnieje wiele sposobów na ograniczenie stosowania plastiku. Istotne są jednak zmiany systemowe – tworzenie własnych ustaw lub implementacja rozwiązań na poziomie prawa europejskiego. Przede wszystkim jednak trzeba postawić na większą świadomość o tym, że wraz z dobrodziejstwem plastiku przyszły też różne zagrożenia – napisała w interpelacji do ministra zdrowia Agnieszka Pomaska.

Kierowany przez nią zespół Zerwij z Plastikiem chce wiedzieć m.in. jakie konkretne działania mające na celu prawne uregulowanie kwestii ograniczenia stosowania plastiku podejmuje ministerstwo zdrowia; jakie konkretne działania mające na celu budowania świadomości społeczeństwa w kwestii negatywnego wpływu plastiku na zdrowie podejmuje ministerstwo zdrowia, jakie konkretne działania edukacyjne mające na celu uświadamianie w powyższej kwestii najmłodszych i najbardziej narażonych negatywne skutki stosowania plastiku Polaków podejmuje ministerstwo zdrowia; jakie działania mające na celu stopniowe zastępowanie opakowań plastikowych opakowaniami szklanymi podejmuje ministerstwo zdrowia oraz jakie działania mające na celu efektywniejsze eksponowanie oznaczeń rodzaju plastiku stosowanego w opakowaniach produktów żywnościowych podejmuje ministerstwo zdrowia.

Wyświetlono: 742

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej