Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Posłanka zachęca przemysł chemiczny do ściślejszej współpracy z innymi sektorami gospodarki

22.01.2016

W ocenie poseł Jolanty Hibner (PO), polski przemysł chemiczny powinien ściślej współpracować z innymi sektorami gospodarki.

W trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa parlamentarzystka podjęła kwestię kooperacji, m.in. z sektorem energetycznym i wydobywczym.

-  My w tej chwili jesteśmy na takim etapie, że jeżeli Polska naprawdę chce się rozwijać, a bazą w energetyce są te zasoby, którymi dysponujemy, to powinniśmy postawić na innowacje w zakresie możliwości wychwytywania dwutlenku węgla na etapie jego wykorzystania w energetyce, a nawet wcześniej. Być może będzie już opłacalne - rozmawiałam na ten temat z naukowcami z Politechniki - byśmy skupili się na tym, co można zrobić, aby zmienić sposób podejścia do procesu wydobywczego np. węgla kamiennego i jego przetwarzanie wykonywać już na dole, żeby nie ponosić kosztów transportu węgla na górę. Problem jest też tego rodzaju, że dotychczas nikt się nie zainteresował, a w szczególności cały nasz przemysł chemiczny. Nie był on na to ukierunkowany, żeby mieć możliwość wykorzystania dwutlenku węgla w różnych technologiach chemicznych – oceniła posłanka Hibner.

Wyświetlono: 654

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej