Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Popyt na sodę rośnie, więc Solvay zwiększa moce produkcyjne

15.04.2019

Solvay zapowiedział kontynuowanie procesu zmierzającego do poprawy wydajności produkcyjnej w swoich zakładach wytwarzających sodę kalcynowaną i wodorowęglan sodu. Jednocześnie poinformował o inwestycjach, które podniosą wielkość produkcji obydwu surowców: w ciągu dwóch lat produkcja sody ma wzrosnąć o 500 tys. ton rocznie, zaś wodorowęglanu sodu o 100 tys. ton.

Solvay to największy globalny producent sody kalcynowanej. Łączne moce wytwórcze dla tego związku szacowane są na świecie na ok. 65 mln ton rocznie. Tymczasem Solvay dysponuje w tej chwili produkcją na poziomie ok. 7,2 – 7,5 mln ton w ciągu roku. W 2018 r. uzyskał z tytułu sprzedaży sody kalcynowanej przychody w kwocie 1,562 mld euro, co oznaczało spadek o 4,1% względem 2017 r. Jednocześnie też sprzedaż sody odpowiadała za 15% wszystkich przychodów osiągniętych w minionym roku przez belgijski koncern. W ubiegłym roku średnie ceny sody kalcynowanej były nieco niższe niż oczekiwano, choć w drugiej połowie roku uległy podwyższeniu.

W ocenie władz koncernu inwestycje rozwojowe podyktowane są faktem, że popyt na sodę kalcynowaną oraz wodorowęglan sodu wciąż na świecie rośnie. Solvay zwiększy zatem swoje moce produkcyjne dzięki lepszemu wykorzystaniu obecnie posiadanych zakładów, w tym usuwaniu tzw. wąskich gardeł produkcyjnych i dalszej cyfryzacji.

- Nasz plan działania na rzecz większej doskonałości produkcji zapewni bezpieczeństwo dostaw sody kalcynowanej i wodorowęglanu sodu dla naszych klientów w perspektywie krótkoterminowej - powiedział Christophe Clemente, prezes Solvay Soda Ash & Derivatives Global Business Unit.

Warto dodać, że ósmym największym producentem sody kalcynowanej na świecie jest Grupa CIECH.

Wyświetlono: 337

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej