Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Popyt na materiały poliuretanowe napędza rynek glikolu polialkilenowego

21.01.2020

Według Transparency Market Research, globalny rynek glikolu polialkilenowego wart jest 10,2 mld dolarów i rośnie w tempie 11% rocznie.

Głównymi surowcami do produkcji glikolu polialkilenowego są substancje ropopochodne, typu tlenek etylenu (EO) oraz tlenek propylenu (PO). Oczekuje się, że wysoka dostępność EO i PO znacząco zwiększy wartość rynku glikolu polialkilenowego w kolejnych latach.

Głównymi konsumentami glikolu polialkilenowego są producenci pianki poliuretanowej (PUR). Jednocześnie glikol polialkilenowy jest najczęściej zużywanym, pod względem objętości, związkiem chemicznym w masowej produkcji poliuretanu. Stanowi od 30% do 37% chemikaliów zużywanych przy produkcji pianek PUR. Glikol polialkilenowy jest stosowany również w branży higieny osobistej i farmaceutycznej. Dodatkowo jest używany w preparatach przeczyszczających i tabletkach, proszkach, syropach i kapsułkach. Trwa przy tym intensywny rozwój glikolu polialkilenowego na bazie biologicznej w zastosowaniach w branży higieny osobistej i farmaceutycznej.

Glikole polialkilenowe są syntetyzowane przede wszystkim z surowców ropopochodnych, więc to notowania ropy naftowej w ostatecznej mierze wpływają na cenę omawianego związku.

W ujęciu geograficznym to Azja jest największym odbiorcą glikolu polialkilenowego, a dominuje tam jego wykorzystanie w produkcji poliuretanów. Z kolei w Ameryce Północnej glikol polialkilenowy jest chętnie stosowany jako dodatek do smarów.

Wśród kluczowych graczy aktywnie działających na globalnym rynku glikolu polialkilenowego znajdziemy takie koncerny, jak Dow Chemical; Covestro; LyondellBasell Industries; BASF oraz Royal Dutch Shell.

Wyświetlono: 945

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej