Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Poprawia się koniunktura w europejskim przemyśle chemicznym

15.11.2017
Poprawia się koniunktura w europejskim przemyśle chemicznym

Nastąpiła poprawa klimatu biznesowego wewnątrz przemysłu chemicznego – ogłosiła organizacja Cefic, będąca głosem europejskiej branży chemicznej. Zużycie chemikaliów wzrosło o 7,9% w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku.

Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (Cefic) przygotowuje regularne raporty poświęcone aktualnym trendom w branży chemicznej w UE. W najnowszym opracowaniu – zebrane dane dotyczą niecałych trzech kwartałów roku - przekonuje, iż sytuacja w sektorze chemicznym była w trzecim kwartale tego roku korzystniejsza niż miało to miejsce we wcześniejszym kwartale. Jednocześnie jednak perspektywy na nadchodzące miesiące i poziomy zamówień wpływających do spółek tworzących sektor wydają się być mniej pozytywne. Mimo tego ogólny klimat biznesowy pozostaje zadowalający i w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami nieznacznie się poprawił.

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku produkcja w przemyśle chemicznym w UE wzrosła o 3,7% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrost ten był widoczny w większości obszarów składających się na branżę, najmocniej jednak dał się odczuć w odniesieniu do środków ochrony roślin, bazowych chemikaliów nieorganicznych, barwników i pigmentów, tworzyw sztucznych i tzw. chemikaliów konsumpcyjnych. Najmniejsze wzrosty odnosiły się natomiast do chemikaliów specjalistycznych. Wciąż niestety poziom produkcji znajduje się o 2% poniżej stanu notowanego jeszcze w pierwszym kwartale 2008 r.

W okresie styczeń – sierpień br. ceny chemikaliów w UE wzrosły o 5,3% w relacji do porównywalnego okresu 2016 r. Zwłaszcza petrochemikalia poszły mocno w górę, z kolei notowania farb i środków ochrony roślin zmieniły się tylko o ok. 1%, a chemikaliów konsumpcyjnych o 0,6%.

Wiele uwagi poświęcił Cefic wykorzystaniu przez poszczególne przedsiębiorstwa ich mocy wytwórczych. Poziom ten wyniósł 83,3% w trzecim kwartale roku, co oznacza wynik o 3 p.p powyżej średniej długoterminowej. Instalacje w UE pracują w tej chwili na najwyższych poziomach dla okresu 2008 – 2017. Sytuacja ta wyraźnie różni się jednak pomiędzy konkretnymi krajami. Wielka Brytania, Hiszpania i Austria znajdują się wyraźnie poniżej średniej. We Włoszech, Francji, Niemczech, Holandii sytuacja oscyluje w granicy przeciętnej, w Belgii zaś znacząco ją przewyższa. Polska osiąga swoje maksymalne wielkości, jeśli chodzi o poziom wykorzystania posiadanych instalacji produkcyjnych.

Bardzo duże znaczenie dla unijnego przemysłu chemicznego odgrywa eksport chemikaliów. W pierwszych siedmiu miesiącach roku osiągnął on wartość 92,3 md euro (+8,5% względem tego samego okresu 2016 r.). Największy udział w tym wzroście, który w ujęciu finansowym wyniósł 7,2 mld euro, miał segment chemikaliów specjalistycznych i polimerów, wnoszący 4,1 mld euro. Import z kolei wyniósł 63,3 mld euro i był wyższy o 7,2% (4,2 mld euro) względem okresu styczeń - lipiec 2016. Tym samym nadwyżka handlowa unijnego przemysłu chemicznego w handlu międzynarodowym zwiększyła się o 3 mld euro i wyniosła po siedmiu miesiącach roku 29 mld euro.

Jeśli chodzi o obecne zatrudnienie w unijnym przemyśle chemicznym, to jeszcze w drugim kwartale roku nastąpił nieznaczny jego wzrost (o 1,9%) względem drugiego kwartału ubiegłego roku. W całym roku zatrudnienie wzrosło jak do tej pory o 1,1%.

Łączna wartość produkcji sprzedanej wyniosła w okresie styczeń – lipiec 2017 r. 306,9 mld euro, co jest wynikiem lepszym o 8,2% względem stanu sprzed 12 miesięcy.

Wyświetlono: 539

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej