Nowości - Przemysł kosmetyczny ze świata

Ponad 97% mikroplastików zostało już wycofanych z kosmetyków

09.07.2018
Autor: Anna Jarosik
Ponad 97% mikroplastików zostało już wycofanych z kosmetyków

Organizacja Cosmetics Europe poinformowała, że w latach 2012-2017 nastąpił spadek, aż o 97,6%, jeśli chodzi o stosowanie mikroplastików w myjących kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała.

Mikroplastiki to dodawane do receptur składniki, o wielkości nie większej niż 5 mm, które są nierozpuszczalne w wodzie i w postaci stałej stosowane do złuszczania lub oczyszczania w spłukiwanych produktach do pielęgnacji osobistej.

- W 2015 r. Cosmetics Europe wyszło z propozycją skierowaną do swoich członków, aby zaprzestali oni stosowania mikroplastików w wytwarzanych produktach kosmetycznych i środkach higieny osobistej do czyszczenia i złuszczania. Obecnie możemy w pełni docenić wyniki tego zalecenia. Spadek o 97,6% potwierdza skuteczność dobrowolnej inicjatywy podejmowanej przez branżę kosmetyczną. Już w ubiegłym roku, kiedy został ogłoszony postęp w ograniczaniu stosowania mikroplastików wiedzieliśmy, że jesteśmy na dobrej drodze, ale dzisiaj możemy być pewni, że proaktywne kroki podjęte przez całą branżę dostarczyły solidnych wyniki - powiedział John Chave, dyrektor generalny Cosmetics Europe.

- Zmniejszenie o 97,6%, czyli zastąpienie ponad 4250 ton mikroplastików, nie mogło zostać osiągnięte bez ogromnych wysiłków podjętych przez całą branżę kosmetyczną, w celu proaktywnego i dobrowolnego kontynuowania zaproponowanej inicjatywy. Wysiłki obejmowały liczne badania, inwestycje i przeformułowania, a więc stosunkowo długie, mocno złożone i kosztowne procesy. Istotną rolę odegrała również dostępność odpowiednich alternatyw. Osiągnięty wynik pokazuje systematyczny postęp w kierunku osiągnięcia przez przemysł celu usunięcia wszystkich mikroplastików używanych jako element złuszczający i oczyszczający w myjących kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała, założony do roku 2020. Będziemy kontynuować podjęte działania z nadzieją osiągnięcia zerowego stosowania mikroplastików i to przed założonym terminem – dodał Loïc Armand, prezes Cosmetics Europe.

Ochrona środowiska naturalnego, zwłaszcza wodnego, ma ogromne znaczenie dla branży kosmetyków i higieny osobistej. W związku z tym i w oparciu o dobrowolne inicjatywy podjęte przez poszczególne firmy członkowskie już w 2015 r. Cosmetics Europe opublikował rekomendację, aby do 2020 r. stopniowo wycofywano wszystkie stosowane mikroplastiki. Te dobrowolne działania zostały podjęte niezależnie od faktu potwierdzającego, iż mikroplastiki stanowią bardzo mały udział procentowy w ogólnym zanieczyszczaniu tworzywami sztucznymi środowisk wodnych. W badaniu przeprowadzonym w 2012 r. oszacowano potencjalny wkład europejskiego sektora kosmetyków i produktów do pielęgnacji ciała na poziomie pomiędzy 0,1% a 1,5% całkowitej ilości tzw. śmieci z tworzyw sztucznych. Biorąc pod uwagę wspomniany spadek, tj. o 97,6%, zauważyć można, że potencjalny i stosunkowo niewielki wkład branży kosmetycznej został dodatkowo zredukowany, a generowane ilości odpadów plastikowych ograniczone.

Wyświetlono: 2191

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej