Wiadomości - Przemysł detergentowy z kraju

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego doradza jak dbać o zwierzęta

28.03.2019

Blisko połowa Polaków ma w swoich domach zwierzęta. Psy i koty coraz częściej mają status członka rodziny, a tym samym wstęp do sypialni i innych domowych pomieszczeń - z kuchnią i jadalnią włącznie.  Mieszkają w domach, w których są małe dzieci. Dbałość o ich czystość i higienę jest więc nieodzowna. Stąd zainteresowanie tym tematem ze strony Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Właściwej pielęgnacji czworonogów poświęcone było spotkanie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego. Wykłady poświęcone fizjologii skóry zwierząt, jej potrzebom i preparatom, które w odpowiedni sposób pielęgnują skórę psów i kotów, wygłosili Adam Olbryś, kierownik produkcji Laboratorium DermaPharm oraz Agata Kokocińska-Kusiak, zootechnik, wykładowca SGGW, doktorantka PAN. Anna Oborska, reprezentująca PSPKiD dokonała natomiast wprowadzenia w zagadnienie preparatów do pielęgnacji zwierząt, podkreślając, że choć obiegowo mówi się o nich „kosmetyki dla zwierząt”, to w istocie na gruncie legislacji te produkty kosmetykami nie są.

- Kwestie bezpieczeństwa i tym samym jakość zdrowotna produktów kosmetycznych są kompleksowo regulowane Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku, dotyczącym produktów kosmetycznych. W art. 2.1. mowa jednak wyraźnie, że „produkt kosmetyczny” to substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego – zaznaczyła Anna Oborska, dyrektor generalny Stowarzyszenia.

Dodała przy tym, iż omawiane produkty dla zwierząt, jako mieszaniny chemiczne, są uregulowane w innych niż rozporządzenie kosmetyczne aktach prawnych, włączając w to wymogi prawne dotyczące ogólnego bezpieczeństwa produktów/substancji i mieszanin chemicznych, czy rozporządzenie REACH.

To kwestie formalne, a jak konstruowane są preparaty dla zwierząt? Czy szampony do kąpieli dla psów różnią się od szamponów produkowanych z myślą o ludziach? Tym kwestiom poświęcone było wystąpienie Adama Olbrysia.

- Skóra psa jest znacznie delikatniejsza i ma inne pH, niż skóra ludzka. Pełni ona wiele funkcji – nie tylko chroni czworonoga przed uszkodzeniami fizycznymi, działaniem czynników toksycznych czy drobnoustrojów, ale także pełni funkcję wydzielniczą oraz jest narządem zmysłów. Dlatego też w dobrym szamponie dla psów powinny znaleźć się, obok substancji myjących, także składniki renatłuszczające, łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające. To sprawia, że skład szamponu dla psów jest istotnie różny od kosmetyków dla ludzi – mówił Adam Olbryś.

Sposób pielęgnacji zwierząt ma istotne znaczenie nie tylko dla ich higieny czy stanu skóry, ale także dla ich ogólnego dobrostanu. 

- Stosując preparaty myjące dla naszych zwierząt pamiętajmy, że to przede wszystkim za pomocą węchu pies odbiera komunikaty ze świata zewnętrznego, a zapachy silnie wpływają na jego emocje. Od właściwego doboru produktu może zależeć, czy zwierzę po pełnym wrażeń spacerze w lesie i kąpieli w okolicznych sadzawkach, czy kałużach, zechce poddać się kąpieli, czy też w łazience rozegra się prawdziwa bitwa. Zapachy atrakcyjne dla ludzi nie są dobrze tolerowane przez zwierzęta. Pamiętajmy, że problem może rozwiązać odpowiednio dobrany zapach środka myjącego. Fachowcy zalecają przede wszystkim unikanie pewnych zapachów repelencyjnych czyli odstraszających, takich jak mięta pieprzowa, rozmaryn czy cytrusy.  Zalecane jest natomiast stosowanie zapachu lawendy, który działa na psy kojąco i relaksująco, a jednocześnie jest pozytywnie odbierany przez właścicieli zwierząt - przekonywała Agata Kokocińska-Kusiak.

Wyświetlono: 1461

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej