Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Polska fabryka poliamidu zmieni właściciela

16.08.2019
Polska fabryka poliamidu zmieni właściciela

Domo Chemicals nabywcą biznesu poliamidowego należącego do koncernu Solvay. Akwizycja ma znaczenie także dla polskiej fabryki wytwarzającej poliamid 6.6.

Domo Chemicals i Solvay podpisały umowę, na podstawie której pierwsza z firm przejmuje jednostkę biznesową Solvay Performance Polyamides w Europie. Obejmuje to aktywa związane z wytwarzaniem tworzyw konstrukcyjnych we Francji i w Polsce (w Gorzowie), produkcję wysokowydajnych włókien we Francji oraz półproduktów we Francji, Hiszpanii i Polsce. Umowa ma odniesienie również do udziałów we wspólnym przedsięwzięciu BASF i Solvay we Francji w zakresie produkcji kwasu adypinowego. Teraz udziałowcem stanie się Domo.

Jednocześnie Domo Chemicals wejdzie w posiadanie aktywów odnoszących się do sieci sprzedaży, wsparcia technicznego, badań, rozwoju i innowacji. Przejęcie podlega jeszcze zatwierdzeniu przez właściwe organy ds. konkurencji i ma zostać sfinalizowane do końca czwartego kwartału 2019 r. Cena, którą Domo Chemicals zapłaci w gotówce sięga 300 mln euro.

- Przejęcie wiodącej firmy w sektorze poliamidów 6.6 znacząco wzmocni naszą downstreamową działalność związaną z inżynierią tworzyw poliamidowych oraz pomoże nam zyskać pozycję lidera w Europie poprzez zdobycie europejskiego rynku PA6/6.6. W rezultacie powstanie wstecznie zintegrowana firma z unikatowymi możliwościami technologicznymi oraz bezpiecznym łańcuchem dostaw surowców. Będziemy świadkami intensywnych procesów wprowadzania innowacji przy wsparciu rozwoju w przyszłości. Dzięki integracji wzajemnie uzupełniających się atrybutów różnorodnych zespołów i pracowników obu firm, poprawimy jakość obsługi klientów. Poprzez stworzenie unikalnego, konkurencyjnego rozwiązania w zakresie PA 6 i PA 6.6 napędzamy innowacyjne inicjatywy wspierające zrównoważony rozwój w przyszłości. Silna reputacja marki Technyl koncernu Solvay idealne uzupełnia szeroką ofertę firmy Domo, czyli serię DOMAMID zawierającą czyste oraz przetworzone żywice poliamidowe oraz serię ECONAMID składającą się z poliamidów pochodzących z recyklingu - stwierdził Alex Segers, prezes Domo Chemicals.

Domo to już teraz jeden z europejskich liderów w produkcji poliamidu. Za sprawą zapowiadanego przejęcia przychody firmy wzrosną z 900 mln euro do 1,6 mld euro rocznie. Firma zatrudnia aktualnie ok. 1,1 tys. osób.

Wyświetlono: 1125

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej