Wiadomości - Przemysł kosmetyczny ze świata

Polska branża kosmetyczna na targach online

28.10.2020

Z powodu pandemii nie odbyły się targi kosmetyczne Cosmoprof we włoskiej Bolonii. Pomimo tego polskie firmy zaprezentowały swoje marki i produkty pod wspólnym szyldem #PolishBeauty podczas wirtualnej edycji targów WECOSMOPROF. Partnerem pawilonu #PolishBeauty podczas targów było Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD).

- Rok 2020, to rok który jest dla całego świata testem dyscypliny i umiejętności rozważnej adaptacji. Z tej próby polska branża kosmetyczna wychodzi zwycięsko. Polski przemysł kosmetyczny i działające w Polsce firmy potwierdziły, że są w stanie skutecznie i elastycznie reagować na sytuacje awaryjne. Taką jest z pewnością światowy kryzys pandemii COVID-19. Prognozy eksperckie wskazują, że mimo dalszej niepewności gospodarczej, w branży kosmetycznej w najbliższych latach prognozowane są wzrosty sprzedaży. Przede wszystkim za sprawą olbrzymiego potencjału eksportowego, który charakteryzuje polskie marki. Ogólnoświatowa pandemia Covid-19 postawiła pod znakiem wiele z dotychczas stosowanych rozwiązań. Nowe zalecenia i obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne państw Europy i Świata spowodowały m. in. konieczność rezygnacji z wydarzeń gromadzących duże grupy uczestników, w tym z targów. Ten los podzieliły targi Cosmoprof BOLOGNA – tłumaczy Agnieszka Sobkowiak, menager ds. komunikacji w PSPKD.

Ponieważ branża kosmetyczna, to branża innowacyjna, to w miejsce tradycyjnych targów pojawiła się nowa propozycja, przenosząca je do przestrzeni wirtualnej. Nowa formuła Cosmoprof BOLOGNA w wersji online przybrała nazwę WECOSMOPROF – jej pierwsza – próbna edycja - odbyła się w czerwcu 2020 roku i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników z całego świata. Wzięło w nich udział ponad 3 tys. wystawców i ponad 40 tys. gości. Polskę reprezentowało ponad 180 firm, stawiając nasz kraj jako piąty pod względem liczebności wystawców. Jesienią natomiast miała miejsce edycja druga.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (PSPKD), zrzeszając ponad 140 działających w Polsce firm z branży kosmetycznej i detergentowej, zostało zaproszone do współpracy przy targach WECOSMOPROF przez operatora specjalnego programu promocji polskiej branży kosmetycznej, który towarzyszył wirtualnym targom - firmę Berm Creative Production Group. Berm, na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, zorganizował pod wspólnym szyldem #PolishBeauty cykl działań promujących polską gospodarkę, potencjał polskiego sektora kosmetycznego i polskie marki kosmetyczne. Zorganizowane przez firmę Berm streamingi promujące sektor, webinary oraz spotkania z ekspertami branżowymi stworzyły doskonałą bazę wiedzy i platformę do nawiązywania nowych kontaktów handlowych. Udział polskich firm w targach pokazał odwiedzającym je gościom z całego świata siłę, atrakcyjność oraz kompleksowość polskiej branży kosmetycznej – przekonuje Anna Oborska, dyrektor generalny i wiceprezes PSPKD -

Podczas WECOSMOPROF odbyła się także debata na temat polskiego przemysłu kosmetycznego z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz Anny Oborskiej.

Wirtualne targi WECOSMOPROF, z silną reprezentacją polskich firm kosmetycznych, mogły się odbyć dzięki licznym szybko podejmowanym działaniom. Jedną z kluczowych była bezprecedensowa decyzja podjęta przez Ministerstwo Rozwoju o dostosowaniu zasad programu promocji branży kosmetycznej  w ramach poddziałania 3.3.2 „Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe - Marka Polskiej Gospodarki - Brand” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR) do realiów Covid-19. Ta zmiana dała szansę obecności w wirtualnym wydarzeniu licznym polskim firmom. Wszyscy oceniają je jako ogromnie udane.

- W tej chwili nie ma już wątpliwości, że rozwiązanie przejściowe, stworzone ze względu na trwającą pandemię Covid-19, zostało bardzo dobrze przyjęte przez odbiorców. Firmy wskazują dodatkowo na rozliczne korzyści przejścia z hal wystawienniczych do przestrzeni wirtualnej - mówi dr Anna Oborska .

Zalety tego rozwiązania, to przede wszystkim:

  • rozwiązanie przyjazne dla firm małych i mikro – niższy koszt umożliwia udział także tym z nich, które w targach tradycyjnych - ze względów finansowych i organizacyjnych – nie mogły uczestniczyć,
  • wydarzenia prezentowane on-line żyją dłużej – zainteresowanie kontrahenci mogą wracać do oglądania materiałów promocyjnych w dogodnym dla siebie czasie – także po zakończeniu targów.
Wyświetlono: 616

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej