Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Polipropyleny SABIC do produkcji opakowań sztywnych

31.01.2017
Polipropyleny SABIC do produkcji opakowań sztywnych

Koncern SABIC opracował i wprowadził na rynek nowy gatunek polipropylenu. Surowiec z serii Flowpact PP umożliwia łatwiejszą produkcję i redukcję wagi opakowań sztywnych.

Nowość saudyjskiego producenta tworzyw sztucznych to wysokoudarowy kopolimer polipropylenu przeznaczony dla wytwórców sztywnych opakowań.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy, sztywne opakowania wykonane z tworzywa SABIC PP FPC45, w tym opakowania napełniane na gorąco, są zdecydowanie bardziej wytrzymałe na obciążenie niż identyczne produkty wykonane z dotychczas stosowanych materiałów referencyjnych. To z kolei poprawia możliwość sztaplowania i przekłada się na oszczędności w transporcie i przechowywaniu. SABIC PP FPC45 ma być odzwierciedleniem istotnych postępów w chemii polimerów, które nadają materiałowi równowagi pod względem sztywności oraz wytrzymałości. Dobre właściwości płynięcia tworzywa SABIC PP FPC45 dodatkowo powinny też wpływać na możliwość pocienienia ścianki i zwiększenie szybkości wtrysku. Z kolei wyższa temperatura krystalizacji umożliwić ma szybsze wyjmowanie części z formy. Pozwala to na ograniczenie zużycia energii oraz zwiększenie produktywności maszyn.

SABIC PP FPC45 został stworzony z myślą o produkcji opakowań sztywnych o pojemności 200 ml - 10 litrów. Można go stosować przy wytwarzaniu opakowań przeznaczonych do pakowania żywności oraz produktów innych niż spożywcze. Może być wykorzystywany również przy produkcji nakrętek i zamknięć, a także drobnych artykułów gospodarstwa domowego.

– Dostrzegliśmy na rynku zapotrzebowanie na materiał umożliwiający zapewnienie większej odporności na obciążenie oraz potrzebę doskonałej sztywności w zastosowaniach związanych z napełnianiem na gorąco, a efekt jaki uzyskaliśmy jest znaczący. SABIC PP FPC45 oferuje wytrzymałość około 17% większą niż materiały referencyjne dostępne obecnie na rynku – ocenia Bert Claessens, menedżer ds. Segmentu Polipropylenu w firmie SABIC.

Zauważa on również, że SABIC w swoich rozwiązaniach dla branży opakowań koncentruje się na zrównoważonym rozwoju. Gatunek SABIC PP FPC45 postrzegany jest jako ważny krok naprzód w tym obszarze. Powinien on umożliwić przetwórcom zmniejszenie ilości zużywanego tworzywa i energii podczas wytwarzania opakowań sztywnych, ale przy zachowaniu jednakowych lub nawet lepszych właściwości niż wcześniej oraz przy szybszej niż wcześniej produkcji.

Wyświetlono: 1766

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej