Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Polichlorek winylu w nowym zastosowaniu

14.09.2017
Polichlorek winylu w nowym zastosowaniu

Przedsiębiorstwo Tworzyw Sztucznych Marmat pracuje nad innowacyjnym sposobem wykorzystania polichlorku winylu.

Firma koncentruje się na realizacji projektu, którego celem jest opracowanie przewodów (rur) karbowanych z kompozytów na bazie polichlorku winylu modyfikowanego napełniaczami hybrydowymi organiczno-mineralnymi, wzmocnionego włóknem szklanym.

- W wyniku zastosowania wymienionych technologii powstanie nowy produkt o korzystnych wskaźnikach użytkowych. W ramach projektu przeprowadzone zostaną prace badawczo-rozwojowe, prowadzące w pierwszej fazie do opracowania technologii wytwarzania masy plastycznej o nowym, nie stosowanym dotychczas składzie - z zastosowaniem wypełniacza lignocelulozowo-mineralnego z masy łapanej oraz włókien szklanych z depozytem węglowym, a w drugiej fazie - zastosowania tak uzyskanej masy do wytworzenia prototypu nowego przewodu karbowanego, o wysokich parametrach wytrzymałościowych przy znacznie niższej cenie wytworzenia – tłumaczą przedstawiciele spółki.

Wyniki badań w skali laboratoryjnej wskazują na możliwość zastosowania tych rozwiązań w skali przemysłowej. Rynek odbiorców przewodów karbowanych jest bardzo rozległy, począwszy od firm budowlanych, poprzez firmy zajmujące się pracami ziemnymi (np. melioracja), po zakłady produkcji maszyn, w których konstrukcji stosowane są przewody karbowane.

Wyświetlono: 3944

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej