Nowości - Chemia budowlana z kraju

Polichlorek winylu potrzebny w chemii podłogowej

25.07.2019
Polichlorek winylu potrzebny w chemii podłogowej

Sektor LVT to obecnie najszybciej rozwijający się segment przemysłu podłogowego w Europie. To także jedno z zastosowań dla polichlorku winylu.

Panele LVT z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, choć ich pojawienie się na rynku to połowa ubiegłego wieku. Od tego czasu ich użycie stale się jednak zwiększa, a udział w ogólnej sprzedaży podłóg przekracza 10%, co przy bardzo silnej konkurencji i tak jest całkiem dobrym wynikiem. Jednocześnie jest to najbardziej dynamicznie rozwijająca się grupa produktów w branży podłogowej. Średni wskaźnik rocznego globalnego wzrostu rynku podłóg winylowych wynosi ok. 14%. Ten trend nie zaskakuje, bowiem posadzki LVT są trwałe i funkcjonalne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii pozwalających nadać powierzchni dowolny wygląd, podłogi winylowe z powodzeniem mogą konkurować pod względem wizualnym z płytkami ceramicznymi oraz posadzkami z naturalnych materiałów, nie rzadko bijąc je na głowę pod względem estetyki wykonania.

Zastosowanie

Współczesna wersja podłóg z polichlorku winylu sprawdza się zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i pomieszczeniach użyteczności publicznej. Podłogi winylowe stosowane są przede wszystkim w miejscach, w których spełnione muszą być najwyższe wymogi techniczne w połączeniu z designerskim i naturalnym wyglądem, a więc w obiektach handlowych, biurowcach, restauracjach, szkołach i bibliotekach, szpitalach i przychodniach, salonach urody i hotelach. Równocześnie ze względu na swoje właściwości techniczne mogą być stosowane tam, gdzie naturalne produkty ulegają szybkiemu zniszczeniu, np. z uwagi na wilgoć lub ekstremalne natężenie ruchu (łazienki, kuchnie, recepcje, korytarze).

Ponieważ posadzki LVT posiadają podwyższoną odporność ogniową i klasę palności Bfl-S1, to mogą być stosowane właśnie w miejscach użyteczności publicznej, w których to podłoga musi spełniać najwyższe wymogi bezpieczeństwa.

Czym jest LVT?

W ujęciu najbardziej ogólnym LVT to elastyczna podłoga wykonana z polichlorku winylu. Jest bardzo cienka – średnia grubość tego rodzaju paneli czy płytek to 3-5  mm.

Parametr ten przesądza o tym, że posadzka bardzo dobrze przylega do podłoża. Z jednej strony jest to znacząca zaleta, gdyż im mniej tzw. głuchych przestrzeni, tym podłoga jest cichsza w użytkowaniu. Z drugiej jednak strony akurat ta cecha sprawia, iż każda nierówność bardzo szybko staje się widoczna na powierzchni gotowej podłogi.

Główne tworzywo użyte do produkcji posadzki, czyli polichlorek winylu jest substancją wielocząsteczkową, charakteryzującą się dużą wytrzymałością i termoplastycznością. Wzbogaca się je przy pomocy rozmaitych stabilizatorów i plastyfikatorów, aby nadać wyrobowi większą stabilność i elastyczność. Całość jest następnie impregnowana żywicą. Efektem końcowym jest trwałe i mocne tworzywo gotowe do dalszej produkcji.

Podział podłóg winylowych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje podłóg winylowych: podłogi jednorodne i podłogi wielowarstwowe. Jak łatwo się domyślić, podział istnieje wedle kryterium konstrukcyjnego. Posadzki jednorodne w całości powstają z PCW. Mogą się przy tym dzielić na dwa kolejne podtypy, różniące się sposobem produkcji. Tworzywo może być obrabiane poprzez wytapianie w określonej temperaturze i pod ciśnieniem w odpowiednie formy lub też może być kalandrowane, czyli spłaszczane odpowiednimi walcami do konkretnej grubości. Wykładziny tego typu są mocne, elastyczne. Ze względu na jednorodną strukturę, nawet na skutek ścierania się, nie zmienia się ich wygląd. Najlepiej nadają się do miejsc o dużej intensywności ruchu, gdzie narażone są na istotną eksploatację.

Wyświetlono: 2486

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej