Nowości - Chemia rolnicza - Z kraju

Police produktowo gotowe na nowy sezon

28.01.2015

Nowy typ nawozu przygotowała na tegoroczny sezon wiosenny Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police. Firma wprowadza na rynek bezchlorkowy nawóz kompleksowy z mikroskładnikami pokarmowymi.

Produkt o nazwie handlowej Polifoska Start to nawóz granulowany o gęstości nasypowej rzędu 0,92 – 1,02 kg/dm³. Zawiera 12% azotu, w tym 7% w formie amonowej i 5% w formie amidowej, a także 11% fosforu rozpuszczalnego w obojętnym cytrynianie amonu i wodzie, czyli przyswajalnego w formie fosforanu jedno i dwuamonowego, a 8,8% rozpuszczalnego w wodzie. Ponadto nawóz zawiera 18% potasu rozpuszczalnego w wodzie, w formie siarczanu potasu, 2,7% magnezu całkowitego w formie węglanu i 26% trójtlenku siarki rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu.

W skład Polifoski Start wchodzą również bardzo ważne mikroskładniki pokarmowe: bor 0,015%, żelazo 0,5% i cynk 0,02% w formach łatwo przyswajalnych. Azot w formie amonowej nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Fosfor w formie fosforanu amonu jest najlepiej przyswajalną formą tego składnika. Potas w formie siarczanu jest natomiast szczególnie polecany pod rośliny ujemnie reagujące na nadmiar chlorków. Taki skład chemiczny, w tym zawartość podstawowych mikroskładników, powoduje dobre ukorzenienie roślin, prawidłowy rozwój rośliny od okresu powschodowego i zwiększa ich odporność oraz poprawia wartość biologiczną, walory smakowe plonu, a także wygląd roślin.

Nowy nawóz z Polic należy stosować wiosną, przede wszystkim pod rośliny bardzo wrażliwe na chlorki i względnie wrażliwe na chlorki.

Wyświetlono: 3551

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej