Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Połączenie dwóch trendów: ochrony przed zanieczyszczeniami i wzmacniania mikrobiomu

26.12.2019
Autor: Christiane Uhl, Diana Khazaka, Courage + Khazaka electronic GmbH
Połączenie dwóch trendów: ochrony przed zanieczyszczeniami i wzmacniania mikrobiomu

Wpływ zanieczyszczeń na skórę jest niezmiennie jednym z podstawowych poruszanych obecnie zagadnień.

Ochrona skóry przed wpływem otoczenia stanowi dziś znaczący trend w branży kosmetyków i produktów do higieny osobistej.

Zanieczyszczenie środowiska a stan skóry

Już w pierwszych badaniach dotyczących oddziaływania środowiska zewnętrznego na skórę opisano szkodliwe skutki promieniowania UVB i UVA. Pogorszenie stanu skóry w następstwie wielokrotnego i długotrwałego narażenia na szkodliwe substancje jest intensywnie badanym zagadnieniem w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Udowodniono, że narażenie skóry na tego typu substancje wywołuje alergie, wyprysk atopowy i inne choroby dermatologiczne. Należy jednak zaznaczyć, że skóra ma styczność z takimi zagrożeniami nie tylko w specyficznych miejscach pracy. Potencjalnie szkodliwe cząstki znajdują się w bezpośrednim otoczeniu człowieka, stale docierając do powierzchni skóry. W ostatnich latach prowadzone są badania, które gruntowniej analizują wpływ na skórę promieniowania podczerwonego (IR) i światła niebieskiego, a także innych czynników, na przykład dymu nikotynowego.

Stałemu i drastycznemu wzrostowi zanieczyszczenia środowiska spowodowanemu uprzemysłowieniem i wzmożonym ruchem drogowym, zwłaszcza w tak zwanych megamiastach (m.in. Pekinie, Londynie, Mumbaju czy Los Angeles) towarzyszy rosnąca świadomość zagrożeń wśród konsumentów oraz popularność produktów opracowywanych w odpowiedzi na te zagrożenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad połowa globalnej populacji zamieszkuje obszary zurbanizowane. Większość osób jest dziś zdania, że zanieczyszczenie powietrza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, zwiększając ryzyko rozwoju nowotworów oraz chorób płuc i układu krążenia. Panuje przekonanie, które znajduje potwierdzenie także w pracach naukowych cytowanych w czasopismach konsumenckich, że zanieczyszczenie działa szkodliwie również na skórę. W wielu obszarach miejskich konsumenci uważają zanieczyszczenie środowiska za główną przyczynę problemów ze skórą i włosami. W niektórych regionach świata (np. w Rosji czy Chinach) zanieczyszczenie powietrza jest uznawane za czynnik o najsilniejszym wpływie na stan skóry – bardziej istotnym niż skutki fotostarzenia wywołanego szkodliwym promieniowaniem UV. Wskazuje się zwłaszcza na zależność między zanieczyszczeniem środowiska a pojawianiem się oznak starzenia, np. przebarwień. Czynniki środowiskowe sprzyjają też utracie elastyczności skóry i przyspieszają powstawanie zmarszczek. Oprócz widocznych oznak starzenia wywoływanych zanieczyszczeniem stres środowiskowy powoduje także pogorszenie stanu i upośledzenie funkcji skóry.

Zanieczyszczenie środowiska może powodować uszkodzenia już na poziomie komórkowym. Oznacza to, że nie tylko ludzie, ale wszystkie organizmy, nawet jednokomórkowe, są narażone na szkodliwy wpływ skażenia.

Wyświetlono: 1425

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej