Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Plastyfikatory ftalanowe przeszły do historii

27.09.2018
Plastyfikatory ftalanowe przeszły do historii

Grupa Azoty ZAK wycofała się ze sprzedaży plastyfikatorów ftalanowych.

Spółka z Kędzierzyna – Koźla poinformowała, że pozbyła się ostatnich partii plastyfikatorów ftalanowych, których produkcja trwała w jej zakładzie nieprzerwanie od 1963 r. Ostatni transport z substancją DEHP (ftalan bis(2-etyloheksylu) został już zrealizowany i tym samym plastyfikatory ftalanowe o nazwie handlowej Oxoplast O i Oxoplast Medica stały się już tylko wspomnieniem. Teraz kluczowym plastyfikatorem w ofercie Grupy Azoty ZAK jest nieftalanowy Oxoviflex.

Wycofywanie produktów ftalanowych ze światowych rynków jest wynikiem europejskiej legislacji, w tym systemu REACH, wprowadzającego w obowiązek autoryzacji chemikaliów dla europejskich producentów, importerów i dalszych użytkowników, mających do czynienia z substancjami bardzo wysokiego ryzyka. Proces przeprowadzany jest w celu kontrolowania zagrożeń związanych ze stosowaniem poszczególnych substancji i stopniowego zastępowania ich bezpieczniejszymi zamiennikami. 

Grupa Azoty ZAK już od trzech lat produkuje plastyfikatry nieftalanowe o nazwie Oxoviflex, które odpowiadają aktualnym wyzwaniom rynkowym i są zamiennikiem plastyfikatorów ftalanowych, ale w przeciwieństwie do nich nie podlegają ograniczeniom prawnym i aplikacyjnym. W związku z dynamicznym wzrostem zainteresowania ze strony rynku, kędzierzyńska spółka rozwija ofertę segmentu OXO w oparciu o produkty nieftalanowe i specjalistyczne. Obecnie realizowana jest inwestycja zwiększenia mocy produkcyjnych instalacji do produkcji Oxoviflexu z 50 tys. ton rocznie do 65 tys. ton. Równolegle ku końcowi zmierzają prace związane z budową niskotonażowej instalacji do produkcji estrów specjalistycznych – plastyfikatorów do zróżnicowanych i wąskich zastosowań.

Plastyfikatory to środki zmiękczające, pozwalające na uzyskanie odpowiednich parametrów mechanicznych obrabianej substancji, np. tworzywa sztucznego. Stosowane są wszędzie tam, gdzie od tworzyw i produktów z nich wytwarzanych wymagana jest elastyczność i giętkość. Bez plastyfikatora obróbka tworzywa byłaby praktycznie niemożliwa. 
 

Wyświetlono: 530

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej