Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

PKN Orlen zbuduje elektrociepłownię gazowo-parową w Płocku

01.12.2014

PKN Orlen podjął decyzję o budowie bloku gazowo-parowego w Płocku. Projekt uzyskał zgodę rady nadzorczej koncernu na realizację.

Jednostka o mocy blisko 600 MWe zostanie oddana do eksploatacji pod koniec 2017 r. Szacowana wartość projektu budowy elektrociepłowni w formule pod klucz wraz z infrastrukturą pomocniczą wynosi 1,65 mld zł.

Decyzja rady nadzorczej kończy proces uzyskiwania zgód korporacyjnych i rozpoczyna ostatni etap przygotowań do podpisania umowy z generalnym wykonawcą. Projekt jest w pełni przygotowany do realizacji, a PKN Orlen posiada m.in. pozwolenie na budowę, umowę przyłączeniową do sieci przesyłowej z Polskim Sieciami Elektroenergetycznymi oraz umowę przyłączeniową do sieci gazowej z Gaz-System. Zakładany czas realizacji inwestycji to 36 miesięcy.

- Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy założenia projektu budowy kolejnej elektrociepłowni parowo-gazowej i podjęliśmy decyzję o dalszym rozwoju segmentu energetyki przemysłowej w oparciu o aktywa we Włocławku i w Płocku. Rentowność naszych projektów energetycznych jest ściśle powiązana z lokalnymi uwarunkowaniami i synergiami z zakładami produkcyjnymi. Realizując tę inwestycję PKN Orlen stanie się liderem kogeneracji gazowej i umocni swoją wiodącą pozycję w kogeneracji przemysłowej w kraju. Za trzy lata Grupa Orlen będzie dysponowała w Polsce mocami wysokości blisko 1,5 GWe, które są istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu, jak i naszego kraju - powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.

Dzięki lokalizacji wewnątrz zakładu produkcyjnego w Płocku oraz połączeniom parowym z istniejącymi kolektorami i siecią elektryczną, blok znacznie podniesie efektywność energetyczną produkcji, w efekcie przyczyniając się do optymalnego wykorzystania gazu ziemnego i ograniczenia emisji CO2. Elektrociepłownia, w której zostanie zabudowana turbina gazowa, będzie dostarczała parę przemysłową dla zakładu w Płocku oraz energię elektryczną do Krajowego Systemu Energetycznego. Po Włocławku, gdzie już powstaje blok o mocy 463 MWe, będzie to druga tego typu inwestycja płockiego koncernu.

Wyświetlono: 874

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej