Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

PKN Orlen zaangażowany w walkę z szarą strefą

13.05.2019

PKN Orlen przekazał Krajowej Administracji Skarbowej 15 nowoczesnych samochodów, które pozwolą na skuteczne przeciwdziałanie oszustwom podatkowym na rynku paliw. To kolejny krok wspierający działania administracji państwowej na rzecz walki z szarą strefą, dzięki którym w ostatnich latach legalna konsumpcja oleju napędowego w Polsce wzrosła o ok. 30%. Wcześniej PKN Orlen przekazał organom skarbowym siedem mobilnych laboratoriów, pozwalających na szybkie badanie transportowanych w Polsce paliw, pod kątem zgodności ich składu chemicznego z obowiązującymi przepisami.

– Wdrożony przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego pakiet paliwowy i podjęte działania na rzecz walki z szarą strefą, pokazały z jak olbrzymią skalą problemu mieliśmy wcześniej do czynienia. Wzrost legalnej konsumpcji paliw oznacza nie tylko większe przychody naszego koncernu i lepszą jakość paliw dla klientów, ale także większe wpływy do budżetu państwa. W ubiegłym roku odprowadziliśmy do budżetu 36 mld zł, to o 11 mld zł więcej niż w roku 2015. W tym kontekście szczególnie ważne jest kontynuowanie działań na rzecz legalnego rynku paliw, w które jako największa polska firma paliwowa aktywnie się włączamy – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Walkę z szarą strefą w obrocie paliwami jest kluczową kwestią przy uszczelnianiu systemu podatkowego w Polsce. Dzięki realizacji przez KAS działań kontrolnych w obszarze towarów akcyzowych i podatku VAT skutecznie redukowana jest szara strefa, co stanowi wsparcie dla uczciwych firm. Jednocześnie przekłada się to na realny wzrost wpływów do budżetu państwa.

PKN Orlen przekazał Krajowej Administracji Państwowej łącznie 15 nowoczesnych pojazdów. Samochody zostały wyposażone w specjalny cyfrowy system łączności ADAM, kompatybilny z obecnie używanym przez służby skarbowe. Darowizna wzmocni flotę samochodów KAS w dziewięciu województwach: dolnośląskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, wielkopolskim, podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim. Samochody będą wykorzystywane przede wszystkim do kontroli realizowanych w ramach systemu monitorowania drogowego przewozu towarów oraz do działań kontrolnych na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Katowicach.

Wyświetlono: 198

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej