Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

PKN Orlen wyprodukuje więcej propylenu

30.04.2019
PKN Orlen wyprodukuje więcej propylenu

PKN Orlen uruchomił w Płocku instalację metatezy. W ten sposób potencjał produkcyjny w zakresie propylenu zwiększył się o 100 tys. ton do poziomu  550 tys. ton rocznie. Aktualnie płocki koncern jest jedynym producentem propylenu w Polsce. W jego rękach znajduje się też ponad 50% zdolności produkcyjnych zainstalowanych w Europie Centralnej.

- Umacniamy pozycję lidera na rynku wytwórczym propylenu. Dzięki nowej instalacji metatezy zwiększamy produkcję, ale i jakość oferowanego produktu. Liczę, że docenią to kontrahenci, wybierając naszą ofertę. Popyt na produkty petrochemiczne stale rośnie, ale europejski rynek jest niezwykle wymagający. Aby również w przyszłości być liczącym się graczem na tym konkurencyjnym rynku, musimy maksymalnie wykorzystywać nasz potencjał i zintegrowane aktywa - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Instalacja metatezy będzie produkować propylen o jakości polimerowej. Proces metatezy nie jest w Europie powszechny i należy do metod niekonwencjonalnych – standardowo propylen uzyskuje się w procesie krakingu parowego lub krakingu katalitycznego w części rafineryjnej. PKN Orlen zgodnie z planem zwiększa moce produkcyjne propylenu również na Litwie. Do połowy bieżącego roku w rafinerii w Możejkach zostanie oddana do użytku instalacja PPF Splitter, która produkować będzie kolejne 80 tys. ton propylenu.

Za zaprojektowanie oraz budowę w systemie „pod klucz" odpowiedzialna była Elektrobudowa, czyli spółka specjalizująca się w szeroko rozumianej infrastrukturze energetycznej. Umowa z wykonawcą obejmowała także usługi doradztwa technicznego i inżynieryjnego. Instalacja Metatezy powstała na bazie licencji zakupionej przez Koncern od firmy Lummus Technology Inc. z grupy CB&I. Budżet całego projektu wyniósł około 400 mln zł.

Wyświetlono: 767

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej