Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

PKN Orlen uruchomił Blok Gazowo-Parowy

04.01.2016
PKN Orlen uruchomił Blok Gazowo-Parowy

We Włocławku zakończono kolejny etap rozruchu związanego z uruchomieniem należącego do PKN Orlen Bloku Gazowo-Parowego o mocy 463 MWe. Turbina gazowa osiągnęła zakładane 3 tys. obrotów.

- To historyczna chwila nie tylko dla PKN Orlen. Uruchomiliśmy flagową inwestycję, która jest pierwszym w Polsce blokiem CCGT o dużej mocy i ma ogromne znaczenie także dla wzmocnienie doskonałości operacyjnej Grupy Orlen i bezpieczeństwa Krajowego Systemu Energetycznego – powiedział Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. Rozwoju i Energetyki PKN Orlen.

Kolejne fazy uruchamiania koncentrować będą się na przygotowaniu instalacji do pierwszej synchronizacji z siecią krajową, która planowana jest na styczeń br. oraz dalszej optymalizacji pracy bloku. Faza ruchu regulacyjnego powinna zakończyć się w drugim kwartale przeprowadzeniem kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych i odbiorem inwestycji.

Sprzyjająca lokalizacji inwestycji we Włocławku jest bliskość sieci Gaz-System oraz położenie sieci elektroenergetycznej PSE OPERATOR. Bliskość zakładów Anwil, a zatem istniejąca infrastruktura umożliwiła zoptymalizowanie nakładów inwestycyjnych.

Pierwszą elektrownię gazową dla PKN Orlen buduje konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska Szacunkowa wartość kontraktu netto na budowę elektrowni we Włocławku wyniesie ok. 1,4 mld zł. Dla zapewnienia odpowiedniego serwisu serca elektrowni, czyli turbiny gazowej określanej jako „Power Train", PKN Orlen zawarł także z General Electric, długoletnią umowę serwisową.

Blok Gazowo-Parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN Orlen. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki w skojarzeniu z ciepłem w procesie wysokosprawnej kogeneracji będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne Grupy Orlen, ale również sprzedawana na rynku krajowym. Projekty we Włocławku i w Płocku to inwestycje w energetykę przemysłową, dostosowaną do potrzeb Grupy Orlen i znacząco poprawiające doskonałość operacyjną segmentu Downstream (Rafineria, Petrochemia, Energetyka oraz Gospodarka Wodno - Ściekowa).

Dzięki tym inwestycjom PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Obecnie Spółka posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5000 MW. Dwa nowe projekty powiększą moc elektryczną o ponad 1000 MW, a cieplną o 630 MW.

Wyświetlono: 1101

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej