Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

PKN Orlen: presja społeczna determinuje podejście do petrochemii

28.05.2020

PKN Orlen poinformował, że istotnym wyzwaniem strategicznym jest dla niego produkcja petrochemiczna i chemiczna, która z powodu nagromadzenia tworzywowych odpadów w środowisku naturalnym budzi społeczny niepokój i skłania regulatorów do konkretnych działań, ograniczających stosowanie wielu produktów pochodzenia petrochemicznego.

Koncern przekonuje, iż w świetle badań śladu klimatycznego i środowiskowego w pełnym cyklu życia różnych materiałów, to właśnie materiały pochodzenia petrochemicznego wypadają pod tym względem korzystniej w porównaniu z alternatywami, a przy tym są od nich tańsze i trwalsze. To jednak niewiele zmienia. PKN Orlen, jak i inni uczestnicy rynku spotykają się bowiem z wielką presją społeczną i idącą za nią działalnością regulacyjną, zmuszającą do ograniczenia wykorzystania materiałów pochodzenia petrochemicznego.

- Grupa Orlen przywiązuję wysoką wagę do opinii społecznej. Wytwarza towary petrochemiczne i chemiczne, w większości przypadków nie będące produktami finalnymi, co ogranicza negatywny wpływ produkcji na środowisko naturalne i klimat, modernizuje procesy produkcyjne oraz wykorzystuje w coraz większym stopniu wsady zawierające biokomponenty – zauważają władze płockiego koncernu.

PKN Orlen wierzy, iż w dłuższym horyzoncie czynnikiem wspierającym popyt na produkty przerobu ropy naftowej i tym samym budującym marże rafineryjne będzie branża petrochemiczna z uwagi na rosnące zastosowania nowoczesnych tworzyw sztucznych w światowej gospodarce. Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z najszybciej rosnących rynków pod względem popytu na produkty petrochemiczne. Produkty te charakteryzuje wysoka stopa wzrostu, zwłaszcza w przypadku produktów specjalistycznych, kreowanych pod potrzeby konkretnego klienta. Prognozowany jest dalszy wzrost roli tworzyw sztucznych w procesach produkcyjnych z uwagi na nowe zastosowania, np. zaawansowane systemy dociepleniowe i izolacyjne, motoryzację, drukarki 3D. Zdaniem przedstawicieli koncernu, producenci posiadają możliwość konkurowania bazując na posiadanych technologiach, specjalistycznych instalacjach i produktach, a nie w oparciu o najniższą cenę produktu.

Wyświetlono: 398

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej