Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

PKN Orlen oddał do użytku blok energetyczny w Płocku

02.07.2018

PKN Orlen przekazał do komercyjnej eksploatacji największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce o wysokiej sprawności i możliwości regulacji pracy. Zakończenie inwestycji w elektrociepłownię gazowo-parową w Płocku oznacza, że do krajowego systemu energetycznego trafi kolejne 600 MW mocy. Sfinalizowanie projektu zdecydowanie umacnia pozycję płockiego koncernu na rynku energii elektrycznej, ale również jest korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt powstał na terenie płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego. Obecnie jest to największa tego rodzaju elektrociepłownia w Polsce. Praca bloku opiera się o najbardziej wydajne technologie w zakresie ochrony środowiska (BAT). Wysoką sprawność produkcji energii elektrycznej na poziomie ok. 62% zapewnia najnowocześniejsza na świecie turbina gazowa typu „H". Będzie ona spalała gaz w wysokiej temperaturze, co oznacza minimalne zużycie paliwa na jednostkę energii, a w praktyce gwarantuje niski wpływ inwestycji na środowisko.   
 
- Konsekwentnie dążymy do budowy własnego zaplecza energetycznego, a sfinalizowanie płockiej inwestycji przybliżyło nas znacząco do tego celu. Zamierzamy maksymalnie wykorzystać szereg synergii płynących z funkcjonowania bloku w ramach Grupy Orlen. Jednocześnie oddajemy do systemu kolejne megawaty mocy, istotnie zwiększając krajowe bezpieczeństwo energetyczne. Co istotne, oddanie największej polskiej inwestycji tego typu nie będzie miało wpływu na stan środowiska naturalnego. Blok w Płocku wytwarzał będzie bowiem w jednym procesie technologicznym ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli kogeneracji. Jest to jedna z najnowocześniejszych technologii, oparta o gaz ziemny, czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. 
 
Część wytworzonej mocy elektrycznej pobierze koncern. Reszta popłynie do krajowej sieci elektroenergetycznej linią 400 kV. Tym samym zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne odbiorców przemysłowych w centralnej części kraju, gdzie do tej pory nie było dużych mocy wytwórczych energii elektrycznej. Wytworzona para będzie natomiast w całości konsumowana przez aktywa produkcyjne Grupy Orlen oraz lokalnych odbiorców. 
 
Płocka inwestycja ma szczególne znaczenie przy rosnącym zapotrzebowaniu na energię elektryczną w naszym kraju. Na początek czerwca 2018 r. przypadło kolejne rekordowe zapotrzebowanie na moc w systemie elektroenergetycznym, które przewyższyło ilość energii produkowanej w Polsce. Sytuację musiał ratować import energii z Niemiec, Szwecji i Litwy. Blok w Płocku umożliwi częściowe bilansowanie systemu energetycznego. Będzie bowiem produkował ok. 4 TWh, co stanowi obecnie ok. 4,5% energii elektrycznej produkowanej w Polsce.

Inwestycja, o której mowa kosztowała PKN Orlen 1,7 mld zł. Grupa Orlen posiada obecnie bloki energetyczne w Płocku, Włocławku, Jedliczu i Trzebini, a także w Czechach - w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie - w Możejkach. Oznacza to, że koncern dysponuje łącznymi mocami na poziomie 1,8 GWe i 6,1 GWt.

Wyświetlono: 396

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej