Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

PKN Orlen chce zostać wyłącznym udziałowcem Unipetrolu

13.12.2017

PKN Orlen, posiadający 62,9% akcji czeskiej spółki Unipetrol, rozpoczął procedurę ogłoszenia dobrowolnego warunkowego wezwania na akcje tego podmiotu. Oferta dojdzie do skutku pod warunkiem osiągnięcia przez PKN ORLEN co najmniej 90% udziału w akcjonariacie Unipetrolu.

Docelowo PKN Orlen zamierza kupić wszystkie akcje Unipetrolu i wycofać spółkę z praskiej giełdy. Transakcja jest zgodna z przyjętą rok temu strategią płockiego koncernu na lata 2017-2021, przewidującą m.in. integrację aktywów rafineryjnych, wydłużenie łańcucha wartości w petrochemii i rozwój sieci detalicznej.

Unipetrol a.s. jest największym w Czechach koncernem rafineryjno-petrochemicznym. W jego skład wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach, największa na lokalnym rynku sieć stacji paliwowych Benzina (400 stacji) oraz spółka Spolana, czyli jedyny producent polichlorku winylu i kaprolaktamu na tym rynku. Dla PKN Orlen wielkie znaczenie ma zwłaszcza część petrochemiczna Unipetrolu, zlokalizowana w Litvinowie, gdzie obecnie realizowana jest największa w historii Czech inwestycja w obszarze chemii, mianowicie powstaje tam instalacja do produkcji polietylenu.

– Obecna struktura własnościowa nie pozwala na osiąganie przez PKN Orlen pełnych korzyści z inicjowanych przez nas w Czechach działań, takich jak doskonalenie efektywności produkcyjnej, sprzedażowej, czy inwestycje w obszarze petrochemicznym. Dodatkowo, ze strony akcjonariuszy mniejszościowych pojawiają się odmienne oczekiwania w zakresie polityki dywidendowej. Dzięki przejęciu pełnej kontroli nad Unipetrolem będziemy mogli w przyszłości w znacznie większym stopniu wykorzystywać korzyści synergiczne realizowane poprzez projekty optymalizacyjne i wzmocnione zarządzanie segmentowe – mówi Wojciech Jasiński, prezes zarządu PKN Orlen i przewodniczący Rady Nadzorczej Unipetrolu.

Okres przyjmowania zapisów w ogłoszonym przez PKN Orlen wezwaniu potrwa od 28 grudnia 2017 r.  do 30 stycznia 2018 r., a rozliczenie transakcji zaplanowane jest na 23 lutego 2018 r. PKN Orlen oferuje po 380 koron za każdą akcję Unipetrolu, tj. cenę zbliżoną do obecnego kursu giełdowego spółki. Oznacza to, że dojście do poziomu 90% akcji Unipetrolu będzie kosztowało 3,05 mld zł, a do 100% - 4,2 mld zł. Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych PKN Orlen oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego.

- W naszej strategii przewidzieliśmy, że na inwestycje w 2017 i 2018 roku średniorocznie przeznaczymy po 5,4 mld zł. Przejęcie pełnej kontroli nad Unipetrolem nie wpłynie na realizację naszych innych planów akwizycyjnych, nie zmieni się też nasza polityka dywidendowa – zapewnia prezes Wojciech Jasiński.

Wyświetlono: 598

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej