Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

PKN Orlen chce przekształcić CO2 w cenne chemikalia

09.03.2018

PKN Orlen bierze udział w międzynarodowym projekcie BioRECO2VER. Jego celem jest zbadanie możliwości przekształcania dwutlenku węgla przez mikroorganizmy w związki używane do produkcji wartościowych produktów chemicznych, m.in. biotworzyw. Inicjatywa uzyskała dofinansowanie w ramach europejskiego Programu Horyzont 2020, największego w historii projektu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.

Czteroletni projekt będzie skupiał się na udoskonaleniu procesów biotechnologicznych przekształcających dwutlenek węgla z zakładów produkcyjnych w wartościowe chemikalia, takie jak izobutylen i mleczany, wykorzystywane m.in. do produkcji opakowań, paliw i opon. W ramach prowadzonych prac selekcjonowane będą mikroorganizmy, które potrafią przekształcać strumienie gazu zawierające dwutlenek węgla. Dwa najlepiej rokujące procesy mikrobiologiczne zostaną doprowadzone do piątego stopnia gotowości technologicznej (TRL 5), co oznacza, że ich działanie będzie zweryfikowane w środowisku zbliżonym do rzeczywistego. Planowane jest również sprawdzenie technologii wychwytu CO2 zachodzącego z udziałem enzymów z gazów przemysłowych.

Międzynarodowe konsorcjum łączy doświadczenia przemysłu z wiedzą akademicką. W programie, obok polskiej spółki, uczestniczyć będą VITO (Flemish Institute for Technological Research), Enobraq, Technical University of Luleå, Syngip, IDENER (Optimización Orientada a la Sostenibilidad), CNR (Consiglio Nazionale delle Ricerche), Universitat de Girona, NOVA (Institut für politische und ökologische Innovation GmbH), Cementos Portland Valderrivas, Arkema oraz Nature Works.

– Zaangażowanie w projekt pozwalający na zrównoważony rozwój nowoczesnej chemii jest dla nas naturalnym kierunkiem. Udział w nim to przede wszystkim niepowtarzalna okazja, aby umacniać naszą kulturę innowacyjności we współpracy z największymi zagranicznymi jednostkami naukowymi oraz budować sieć cennych powiązań. To projekt niezwykle istotny również dlatego, że daje nam dostęp do najbardziej aktualnych wyników badań nad technologiami CCU, które wkrótce mogą stanowić jedno z kluczowych wyzwań dla zakładów emitujących dwutlenek węgla – mówi Józef Węgrecki, członek Rady Nadzorczej PKN Orlen.

W ostatnich miesiącach płocki koncern zintensyfikował działania na rzecz wykorzystania środków unijnych  z europejskiego Programu Horyzont 2020. W minionym roku spółka ogłosiła udział w projekcie mającym na celu przetestowanie innowacyjnych rozwiązań w ramach istniejącej infrastruktury energetycznej, działającej w wysokosprawnej kogeneracji. Przedstawiciele PKN Orlen zostali również członkami rady nadzorującej projekt Fledged, mający na celu wypracowanie rozwiązań w zakresie produkcji biopaliw.

Horyzont 2020 to unijny program, którego celem jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi blisko 80 mld euro.

Wyświetlono: 406

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej