Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

PKN Orlen będzie miał wkrótce nowe Centrum Badawczo - Rozwojowe

07.07.2020
PKN Orlen będzie miał wkrótce nowe Centrum Badawczo - Rozwojowe

PKN Orlen poinformował, że w tym roku zostanie otwarte w Płocku Centrum Badawczo – Rozwojowe, skupione na przemyśle petrochemicznym.

W ramach integracji aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz wydłużania łańcucha wartości, PKN Orlen przyspiesza budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. To jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych dla przyszłości koncernu, który pozwoli zacieśnić współpracę biznesu ze światem nauki i umożliwi mu rozwój oraz wdrażanie własnych technologii.

- Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie miejscem tworzenia innowacyjnych rozwiązań, kluczowych dla utrzymania wysokiej marżowości z podstawowej działalności koncernu, a także skutecznej ekspansji na nowe obszary – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Nowa jednostka umożliwi opracowywanie technologii, licencji czy produktów, optymalizowanie już istniejących i uzyskiwanie dla nich patentów. To oznacza, że koncern docelowo ograniczy, a w niektórych przypadkach wyeliminuje konieczność ich zakupu od zewnętrznych dostawców. Centrum umożliwi również testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych pojawiających się na rynku przed ich wprowadzeniem na instalacje.

Od początku działalności CBR, realizacja projektów będzie zapewniona przez blisko 40 pracowników PKN Orlen, w tym doktorów, doktorantów, ekspertów i specjalistów, a także zewnętrznych naukowców. Dla projektów, które aktualnie planowane są do uruchomienia w CBR, będzie to m.in. sześciu profesorów i 10 doktorów nauk.

Najważniejszą częścią CBR będzie zaplecze badawczo-rozwojowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. m2. W momencie otwarcia kompleks będzie wyposażony w pięć konstrukcyjnie i technologicznie zaawansowanych pracowni badawczych oraz w trzy instalacje pilotowe. W tym czasie kolejna – czwarta – będzie już na etapie zabudowy w hali.

W etap montażu przyłączy wchodzi także projekt budowy instalacji pilotowej do testowania katalizatorów PTA we Włocławku, stanowiącej pierwszy element badawczej infrastruktury zewnętrznej CBR. Instalacja będzie „bocznikiem" zlokalizowanym tuż przy działającej pełnoskalowej instalacji i połączonym z nią, by ustalać parametry dla katalizatorów uwodornienia z dużą precyzją oraz prowadzić badania w skali i okolicznościach w pełni odwzorowujących normalny proces produkcyjny. Umożliwi to optymalizację procesu uwodornienia, którego znaczenie dla końcowej jakości PTA jest kluczowe. W rezultacie wzrośnie efektywności produkcji, a co za tym idzie konkurencyjności PKN Orlen, który dorówna światowym liderom branży. Uruchomienie instalacji „bocznikowej" nastąpi w pierwszym kwartale 2021 roku.

Wyświetlono: 211

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej